Een bonk roest uit de winter van '44 '45 Opslag was riskant. Het werd vaak in schu ren ondergebracht, ingekuild (begraven dus) of in een schip bewaard. Het eerste schip, de Troffel, kon een lading van 20 ton herbergen. Later kwam er een schip met een roefje, de Jantje, met een capaciteit van 54 ton. Een hele verbetering. De mannen zaten warm en droog wanneer ze de wapens schoonmaakten en klaarmaakten voor aflevering. Soms werden er peren gepoft op het kacheltje, dan werd het nog gezellig. Helemaal wanneer er ook nog tabak was gedropt. Dolf Havelaar had heel toepas selijk de volgende spreuk boven de ingang ge schreven: 'Wie niet als vriend hier binnenrent wordt er vlug weer uitgestend'. De Wieringermeer speelde een grote rol in de wapenvoorziening voor de BS in Noord Hol land. Hier werden voor ongeveer de gehele provincie wapens opgeslagen, bestellingen klaargemaakt en zo snel mogelijk verstuurd. De ondergrondse in de polder was ook belast met het clandestien voorzien van voedsel voor onderduikers en de hongerende bevolking in de grote steden. Dit kon prima gecombineerd worden. Onder in de scheepjes werden de wa pens verstopt. Voor dit doel was er een dubbele bodem aangebracht. Daarop kwamen aardap pelen, rode bieten, kool, peren, kaas of graan. Soms was de lading te hoog om onder de lage bruggen door te gaan. Geen nood, Mansholt had zo zijn contacten en ineens was het water peil verlaagd! De angst voor ontdekking was er altijd. Regelmatig werd de Jantje dan ook ver kast. Soms lag het schip aangemeerd langs de Cultuurweg of in een tocht achter een boerderij aan de Alkmaarseweg. Een veilige plek werd ook de tocht tussen de boerderijen no. 6 en no. 8 van de Kolhornerweg geacht. Hier is ook 'ons' geweer opgedregd. Vanhieruit werden de spullen verdeeld en per schip naar elders gebracht, zoals Amsterdam. In het rapport staat een beeldende omschrij ving van de werkzaamheden van de ploeg, be schreven door Jan Blijdorp, bijgenaamd Jan de Rijder. Ik citeer hierbij het verslag van 14 dagen ondergronds werk. 'Zaterdagmorgen ,26 november, zou Schagen 20 stens, 1 bren, 5 Winchesters en wat hand granaten ophalen. We brachten het bij Smid in de schuur. Schagen kwam het niet ophalen maar 's avonds konden we bovendien nog 50 stens afleveren voor Kolhorn, Anna Paulowna en Zijpe. Maandagmiddag, 27 november, trok Smid een schip van ons dat bij hem in de tocht lag er met de trekker uit. Er was 35 ton aardappelen in ge laden. De schipper was met de volle schuit de tocht in gevaren toen het waterpeil in de polder ongeveer 60 cm. hoger was .Toen het peil weer normaal was zat het schip zo vast als een muur. Mansholt beloofde te zullen zorgen dat het peil tijdelijk verhoogd werd. Dit was vandaag het geval. De trekker sleepte hem er met gemak uit. Daarna werd de kist van Hannes geladen. Er ging niet zoveel mee. Ongeveer 30 geweren en wat klein goed, 50 kazen en een baal suiker. Alles voor Amsterdam. Dinsdag maakte ik een vergeefse reis naar de Zomerdijk (bij Wognum) om daar kaas, boter en suiker te halen. Donderdagmorgen leverden we 6 brens en 8 bazooka's af aan de Gewestelijke Stormtroepen. De sectie uit Alkmaar zou het om 9 uur ko men halen, maar om 1 uur konden we het pas overladen. Gedurende die tijd stonden we met een wagen met het spul erop bij ons op het erf te wachten. De wacht uit Alkmaar was ook al gearriveerd. Vrijdagavond 8 december kwam er weer een bootje van Olivier. Dit werd in de depotschuit geladen. Vrijdag hebben we de wapens voor Haarlem in de Archangel 8 geladen. Het waren 114 stens, 2 brens, 2 bazooka's, 3 revolvers, 3 blik ken springstof, 80 handgranaten en munitie, houders en ander toebehoren. Bovendien 17 blikken margarine, 175 blik corned beef en 500 kazen. Ook waren er nog 4 pakketten met ra dioartikelen voor Amsterdam. Alles werd onder de voederbieten gestopt. Een smerig karweitje. Wat er nog over was werd in de 'Jantje' gestopt. Deze was vandaag gearriveerd. Het schip is 54 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 36