Een bonk roest uit de winter van '44 '45 Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Dit bonk roest, in het voorjaar van 2018 bij het uitbaggeren van de tocht naast de boerderij van Jos Heermans aan de Kolhornerweg naar boven gekomen, is een geweer geweest, maar wat voor één? Er is keuze uit een brengun, een stengun of een Winchester geweer. Want dat waren de geweren die tijdens de wapendrop pings in West-Friesland aan de ondergrondse werden afgeleverd. En juist in die tocht heeft er tussen november 1944 en april 1945 regelma tig een zogenaamde depotschuit met wapens gelegen. Het begin Het hele verhaal van de wapendroppings begon met de komst van twee agenten van de BBO (Bureau Bijzondere Opdrachten), gedropt op locatie Lobster bij Wogmeer in de nacht van 8 - 9 september 1944. Hun opdracht was het organiseren van wapenontvangsten, verdeling van materiaal en het geven van wapeninstruc tie. Dit was de aanleiding van de oprichting van de wapentransportgroep in de Wieringermeer. Deze groep bestond uit Sicco Mansholt, Adrie de Graaf, Willem van de Berge, Jan Blijdorp, Dolf Havelaar, Arie Groenenberg, Geert Koek koek, Anko Niehof, Kees Oostwouder, Hans Postel, Adri Kik, Henk van Veen en Joep, een bij Mansholt ondergedoken Jood. In totaal zijn er enkele tientallen droppings geweest. In ongeveer 40 transporten zijn deze wapens in combinatie met voedsel verder ver voerd naar verzetsgroepen in de hele provincie. Vanaf oktober 1944 werd Adrie de Graaf laad- meester van de BS (Binnenlandse Strijdkrach ten). Hij was in deze functie verantwoordelijk voor de wapentransporten naar de Wieringer- In het uitgebreide rapport Illegaal wapentrans port in Noord Holland 1944 -1945, samengesteld door Jan Blijdorp, en te vinden in het archief van het Genootschap, wordt nauwkeurig ver slag gedaan van deze droppings. Vervoer en opslag In het begin gingen de wapens rechtstreeks per auto naar Amsterdam. Na een gevecht met de Landwacht in de nacht van 10 oktober, waar bij enkele doden te betreuren vielen, werd de Wieringermeer de centrale opslagplaats voor het onderbrengen en in elkaar zetten van de wapens. In de periode oktober 1944 en 17 april 1945 zijn er zo circa drie a vierduizend wapens, geweren, sten- en brenguns, piats (antikankwa- pens) en bazooka's en nog eens tien ton spring stoffen, brandbommen, landmijnen door de handen van deze groep gegaan. meer. 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 35