GEMEENTE WIERINGERMEER en een stukje vlees om te eten. Ik zei, niets vermoedend, dat die van de mensen van het dorp waren. Hij werd boos en zei dat ik dat eerder had moeten melden. 'Ik kom morgen met een veeauto en we halen ze allemaal op, om acht uur sta ik voor de deur', zei hij. Ik ben toen naar een paar mensen op de Brink gegaan om te vertellen wat ze konden verwachten. Om kort te gaan, de andere morgen was er geen schaap meer te zien, ze liepen vrijwel allemaal bij Beets aan de Wierweg in de wei. Die controleur was woedend en zou er wel voor zorgen dat ik naar Duitsland zou worden gestuurd'. Leen vertrouwde dat niet zo en heeft toen een tijdje ondergedoken gezeten in het klooster Nieuwe Niedorp. Daarna is hij voorzichtig weer naar huis gegaan, heeft zich afgemeld bij Stompedissel en is de oorlog verder zonder kleerscheuren doorgekomen. Illegaal voedsel Uit het bovenstaande mag duidelijk worden dat er mazen in het net van de controle zaten. Dat wilde ook weer niet zeggen dat een boer naar willekeur kon uitdelen aan een ieder die langs de deur kwam: landbouwproducten dienden tegen vastgestelde prijzen aan de (Duitse) overheid geleverd te worden. Desondanks ontstond, met name in het laatste oorlogsjaar, een belangrijke illegale voedselvoorraad, bestemd voor de gaarkeukens in met name Amsterdam en Rotterdam, voor de onderduikers en het verzet (inmiddels de BS). Gewestelijk voedselofficier A.C. de Graaf gebruikte voedselvoorraden als deklading voor het transport van wapens. Sicco Mansholt leidde namens de BS de voedselorganisatie 'Natura' en vulde zo de illegale magazijnen, o.a. bij Kremers in Middenmeer. Ook Catrinus Douma was hierbij als rayoncommandant betrokken. Zo werden tussen september 1944 en mei 1945 bijeengebracht: 2000 ton tarwe, 2200 ton groenten, 2600 l spijsolie, 3000 ton aardappelen, 14 ton kaas, 3 ton vlees en 750 ton peulvruchten. De voedselzendingen waren vooral bestemd voor de grote steden, maar ook voor de Zaanstreek en Het Gooi. De verzamelpunten voor deze transporten bevonden zich in Noord-Scharwoude en Sijbekarspel. 4- IA4S* ZORGVULDIG BEWAREN NOOPEVACUATIE. Aan de inwoners van Wieringermeer Georganiseerd verzet in de Wieringermeer - Gebleken is, dat polders onder de huidige omstandigheden aan belangrijk grootere- gevaren bloot staan, dan in normale tijden het geval is. In verband hiermede worden nogmaals een aantal richt lijnen verstrekt, voor het geval, dat voor deze gemeente, tengevolge van inundatie, een noodévacustie noodig zou zijn Zooals in- mijn rondschrijven van 26 Februari 194-4- werd medegedeeld, is de gemeente verdeeld in diverse wijken en'groepen, aan het hoofd'waarvan telkens een commandant, respectievelijk een ge leider is geplaatst. Indien een noodevacuatie van deze gemeente moei plaats viriden, zult U hiervan- door tusschen- korost van Uw groepsgeleider mededeeling ontvangen. In dat geval dient U zich binnen eert nader aan te geven tijdsduur in groepsverband te begeven naar de in genoemd rondschrijven vermelde verzamelplaats. Het verlaten van de gemeente op eigen gelegenheid is verboden, aangezien de evacuatie in" georganiseerd verband- dient te geschieden, 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 27