Georganiseerd verzet in de Wieringermeer Historisch Genootschap Wieringermeer Pier Montsma Over het ondergrondse verzet in de polder is veel bekend en ook in diverse Kronieken besproken. Ook de inundatie is meerdere malen aan bod gekomen. Desalniettemin een poging om een en ander op een rijtje te zetten. Hopelijk komt u zaken tegen die u nog niet wist of die meer inzicht geven in wat er in de periode 1940-1945 gebeurd is. De verzetsgroepen Vrij snel na de capitulatie van Nederland werd de OD (Ordedienst) opgericht. Deze bestond voornamelijk uit (oud-)militairen en stelde zich tot doel om na de oorlog de orde te handhaven en behulpzaam te zijn bij de ontwapening van de bezetter. Het land werd verdeeld in gewesten, districten en rayons. Noordhollands Noorderkwartier (boven het IJ) was district 11 waar ook de Wieringermeer onder viel. Vanaf eind 1940 was de OD ook hier actief en groeide in West-Friesland uit tot 250 man. Klaas Postema was een der grondleggers van het OD-verzet in de Meer. Andere leden waren o.a. schoenmaker G. Bronner en dokter A. Hoogkamer; ook Sicco Mansholt en A.C. de Graaf waren zijdelings betrokken. De OD heeft zich vooral met inlichtingenwerk bezig gehouden. Vanaf het najaar 1942 kwamen de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers (LO) en de Knokploegen (KP) tot stand, op initiatief van ds. F. Slomp en zijn echtgenote, toentertijd woonachtig in Heemse bij Hardenberg. De LO verleende steun aan onderduikers, regelde distributiekaarten, valse persoonsbewijzen enz. De KP overviel daartoe distributiekantoren, verdonkeremaande bevolkingsregisters en bevrijdde gevangenen. Begin 1943 werd de LO ook in de polder actief. Bekende namen in dit verband zijn A.C. de Graaf, Gerrit Blaauboer, Catrinus Douma, Sicco Mansholt en J.W.J. Aalders. De consistorie van de Gereformeerde Kerk van Slootdorp diende vele malen als vergaderplaats. In september 1944 (na Dolle Dinsdag) werd vanuit Londen verordonneerd dat de verschillende verzetsgroepen moesten samenwerken en werden de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) opgericht, onder bevel van Prins Bernhard. Standbeeld voor ds. F. Slomp (Frits de Zwerver') in Heemse 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 24