alle ideeën die er tussen liggen ook aanwezig waren. Van verzet is op dat moment (na de capitulatie) nog geen sprake, eerst de hulpbehoevende verzorgen, een verslagen leger opvangen en het dagelijkse leven inpassen in de dwangbuis van de bezetter. De meeste mensen wachtten af, bezet-zijn was nieuw voor ons. Het leven ging door. De evacuees waren snel huiswaarts getrokken en de ontwapende soldaten mochten weer aan het werk. De bloemen in de Wieringermeer bleven gewoon bloeien. Ons dagelijkse leven wordt aanvankelijk niet getekend door een groot bezettingsleger. De bezettende macht bouwde langzaam maar zeker een ondemocratische overheid die onze wetten en regels aan gaat passen aan het nieuwe fascistische regime. De poldermensen die het roerend eens waren met het gedachtengoed van de bezetter accepteerden die aanpassingen als een bevestiging van hun gelijk. Nevernstaand overzicht laat zien dat die groep in de Wieringermeer kort voor de oorlog niet groot was. Hoe reageerden wij op de bezetting? Veruit de meeste polderbewoners moeten dingen gaan doen die ze niet willen, zaken die niet overeenkomen met hun waarden. Er ontstaat naast verdeeldheid veel 'onvrede', opstandigheid, én verzet. Ondertussen wordt een zekere mate van machteloosheid duidelijk uit een tekst in de Driemaandelijkse Berichten 1942: Het eerste hoofdstuk van het boek Verzet in West-Friesland begint met een indeling van verschillende verzetsvormen. De indeling is gemaakt door de Engelse historicus Warmbrunn. Hij baseert zijn indeling op de risico's die elke bepaalde verzetsvorm oplevert voor de verzetsplegers. Passief verzet kent in zijn optiek weinig risico, de tweede vorm militant verzet omhelst het verzet dat niet gewelddadig is en niet van militaire aard maar waar wel meer risico aan verbonden is. De derde vorm is het militair verzet, spionage en sabotage bijvoorbeeld, activiteiten waaraan ernstige risico's zitten. De schrijver van het boek geeft aan dat je ook op een andere basis indelingen kunt maken. Hij noemt onder andere levensbeschouwing. Al kun je je afvragen of al dan niet christelijk-zijn enige invloed kan hebben op je omgang met Joodse onderduikers. Passief of lijdelijk verzet is vermoedelijk de meest voorkomende vorm geweest. Non collaboratie. Dat is er eigenlijk altijd, daar begint het mee. Naar de huidige normen zijn een aanmaning afwachten, de grens van de betalingstermijn opzoeken, zo langzaam mogelijk lopen, de kwaliteitsgrens zo laag mogelijk houden, je huiswerk niet maken, parkeren waar het eigenlijk niet mag, te hard rijden allemaal vormen van verzet. Als je erover nadenkt dan lijkt dat passieve dwarsliggen wel XVI. LANDSVERDEDIGING. Hieromtrent valt over het jaar 1941 niets te vermelden. Bezetting en beginnend verzet Verkiezingen. Op 19 April 1939 had de verkiezing voor de leden van de provinciale staten plaats, met het volgende resultaat: Lijst. Wieringer- werf. Midden- meer. Slootdorp. Totaal. 1. S.D.A.P. 78 135 98 311 2. R. lï. Staatspartij 62 140 102 304 3. Liberale partij 8 54 24 86 4. N.R R 2 7 7 16 5. Communisten 2 5 7 6. Anti-Ttev. 48 177 129 352 7. Chr. Hist. Unie 38 115 86 219 8. Vrjjz, Dem. Rond 38 52 84 174 9. B.É.A.F. 4 4 8 .0, Partij Kies 1 3 2 (i 1. Chr. Dem. Unie 1 11. 10 22 L2. St. Ger. partij 4 2 6 Totaal 276 702 533 1511 26ste jaargang 2018/2, nummer 80

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 16