Ontwikkeling van flora en fauna 1930 -1945 Uit de polder zelf duiken in die eerste jaren twee namen op. H. Geurkink uit Middenmeer en onderwijzer J.L.H. Hazeloop uit Slootdorp. Laatst genoemde trok erop uit samen met leerlingen. Er is dus heel veel bekend vanaf 1930. Het voert te ver om al die gegevens hier te verwoorden. De beginjaren waren een eldorado voor meeuwen, sterns en steltlopers. Bij het eerste droogvallen op de hoge re delen werd al op zand- en schelp platen gebroed. Soorten die nu allang niet meer hier broeden, waren o.a. dwergsterns en strandplevieren. De ons bekende huismus vestigde zich al zeer snel op Oude Zeug, zo bleek uit een verslag. Door de geboorte-explosies van muizen en rat ten kwamen veel roofvogels de polder in: toren- valken, kiekendieven en ook velduilen. Nadat de polder veel meer in cultuur was gebracht verdwenen op veel plekken de eerder genoem de sterns en strandbroeders. Huis-, tuin- en bosvogels veroverden in de loop der jaren de polder. In de periode 1930 -1945 was de akkerbouw minder intensief en daardoor broedden er soor ten, die al vele jaren niet meer voorkomen in de Wieringermeer. Kuifleeuweriken, veldleeu weriken, grauwe kiekendieven, grauwe klau wieren en kwartelkoningen zijn er voorbeelden van. De Wieringermeer was rijk aan vogels geworden. Slot Flora en fauna passen zich aan naar de mogelijkheden die de mens hen biedt. In die zin is eigenlijk alles wat leeft een beet je een cultuurvolger. Wat niemand ook gedacht had, was dat alles vanaf april 1945 weer opnieuw moest beginnen. Naast datgene dat in cultuur gebracht was, was de gehele flora en fau na in één klap verdwenen met de onder waterzetting. Gelukkig is het uiteindelijk weer goed gekomen. Begroeiing Praamtocht nabij Schagerweg Kluut bij haar nest, 8-6-1938 (foto C.Bais) Bronnen: - De ontwikkeling van de natuurlijke vegetatie in de Wieringermeerpolder door Willem Feekes - De Groene IJsselmeerpolders door A.J.Geurts - Het Toekomstig Landschap der Zuiderzeepolders door het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en stedebouw - Wording en Opbouw door Directie van de Wieringer- meer - Publicaties van de Club van Zuiderzeewaarnemers - Diverse publicaties in het blad De Levende Natuur - Krantenartikelen in Wieringermeerbode, Utrechts Nieuwsblad en Heldersche Courant - Welwillende medewerking van Staatsbosbeheer 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 54