polder vorm gaven Pier Montsma De uitvoering van de Zuiderzeewerken was een gigantisch karwei waarvan de inpoldering van de Wieringermeer nog maar een klein onderdeel was. Het werken aan de dijken werd gedaan met behulp van baggermolenszandzuigers, kranen, onderlossers, sleepboten, noem maar op. Maar al dat zware materieel had geen nut gehad als niet honderden dijkwerkers, mattenvlechters, steenzetters en later nog grondwerkers, greppelaars en buizenleggers hun werk hadden gedaan. Zwaar werk, onder vaak zeer slechte omstandigheden. Hieronder enkele wetenswaardigheden over het wel en wee van pioniers uit die tijd. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken (MUZ) was tegelijkertijd bezig met het baggeren van kanalen in de nieuwe polder. Dhr. Snoijink was betrokken bij dit werk en vertelt: 'Bij het droogmalen werden grote hoe veelheden vis naar het gemaal Leemans getrok ken. De mensen konden de schar, bot en schol zo uit het water scheppen'. Voor de huisvesting van de werkmensen lag in de haven van De Haukes een logiesschip dat door de MUZ van de Marine was overgenomen en verbouwd. Aannemer O.J. Bosker zorgde voor vervoer van de werkkrachten van De Hau kes naar de losplaatsen op de Oude Zeug; de overbodig geworden postboot De Haukes-Van Ewijcksluis (de Korte Afsluitdijk was inmiddels klaar) werd daarvoor gebruikt. Op de Oude Zeug zelf waren een groot aantal woonketen opgetrokken. Dhr. Bertus Toebak uit Wieringerwerf, voormalig dijkwerker op Oude Zeug, dacht dat er tien tot twaalf keten waren, door ongeveer duizend mannen be woond van wie sommigen zelfs hun gezin had den meegenomen. Dijkwerkers Een dijkwerker van het allereerste uur was dhr. A. van Eekelen. In 1924 kwam hij samen met zijn vrouw uit Noord-Brabant Het begin De bouw van de Wieringermeerdijk begon met de aanleg van het werkeiland Oude Zeug met bijbehorende haven. Vandaaruit werd begonnen met de omringdijk van de toekomstige polder. Het personeel moest veel zwaar werk verrichten: grondwerkers ver spreidden met de hand het door zandzuigers opgespoten dijklichaam; rijswerkers vlochten grote matten van wilgentenen die door storts- tenen werden verzwaard om aan de voet van de dijk te kunnen zinken. De glooiing van de dijk werd door de steenzetters gezet met basaltblok ken afkomstig uit Duitsland en België. Steenzetter met basaltblokken 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 45