Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken voor de Nederlandse Heide Maat schappij. Rijshout moet 4 jaar groei en wil het geoogst kunnen worden. En er is berekend dat er ongeveer 8.000.000 bossen nodig zijn. De directie zelf heeft de beschikking over 3 directiestoomboten. De aloude toch nog beno digde kruiwagens en schoppen zijn maar niet geteld. Aan wal beschikt men natuurlijk over de nodige opslagruimtes, magazijnen, werkplaatsen etc. Ook aan het personeel is gedacht. Er worden 31 woonarken aangeschaft, 54 volksketen, ieder voor 40 man, 3 keten voor bazen, 8 schaftlokalen, 8 dagketen, benevens enkele kleinere gebouwen. Het grootste gebouw is het MUZ-kantoor in den Oever. Van al deze bouwwerken is niet veel over. Enkele houten huizen in den Oever worden nog bewoond. In Oosterland bestaat het MUZ-park nog. Twee rijen kleine stenen huizen en een grote dub bele villa voor twee ingenieursfamilies, nu B&B Villa Nieuwland. Aan de rand van Hippolytushoef staan nog twee villa's evenals eentje aan de rand van het Amstelmeer, bedoeld voor ir. Lely. Hij heeft er nooit gewoond, zijn zoon Jan nog wel enkele jaren. Het spreekt vanzelf dat het vervaardigen van al deze spullen door heel Nederland heen al veel werkgelegenheid en welvaart heeft gebracht. Hier komt de regelmatige aanvoer van rijshout nog bij. In Friesland, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noord Brabant zijn voor dit doel al eerder 1000 ha. velden boven de al bestaande in de Biesbosch, aangelegd. Een leuke opdracht Uitvoering De uitvoering van de Zuiderzee-wet heeft heel veel werkgelegenheid ge bracht. Dat kwam voor de vele werk lozen als een geschenk uit de hemel. Speciaal daar waar de turfwinning op zijn retour was leefden vele gezin nen in diepe armoede. Mannen en jongens gingen ver van huis aan het werk. Voor deze werkers waren de volksketen en woonarken bestemd. Er werd hard en lang gewerkt. Meerdere keren was het personeel niet tevre den. In de Schager Courant las ik dat op de dag dat Den Oever koninklijk bezoek ontving, de 'directie ABC' (Algemene Beton Compagnie) in gesprek was met een afvaardiging van 40 stakende betonwerkers. Waarschijnlijk een on aangename bijkomstigheid op dat moment. De mannen eisten een werkweek van 55 uur, om de vier weken 25 uur vergoeding van loon en een reisvergoeding t.b.v. familiebezoek. Dat wil zeggen: 2 dagen betaald vrij. Neem de zondag erbij en je had drie dagen om je verre familie te bezoeken. Directievilla's in Hippolytushoef Verzwaren van zinkstukken met stenen 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 40