M.U.Z. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Dit jaar is het 100 jaar geleden dat de Zuiderzeewet is aangenomen; elders in deze Kro niek wordt daar een apart artikel aan gewijd. Maar dan komt het, de wet moet uitgevoerd worden. Er komt een ongekende hoeveelheid werk op de overheid af. Om al dat werk aan te kunnen zal er heel wat gepland en georganiseerd moeten worden, en zo geschiedde. Al op 1 mei 1919 wordt de Dienst der Zuider zeewerken ingesteld. De Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken krijgt de leiding, de heer H. Wortman; hij zou deze post tot 17 april 1929 bekleden. Daarna komt de heer V.P.J. de Block van Kuffeler. Privatisering is niet aan de orde. In 1920 wordt een begin gemaakt met de aan leg van de Amsteldiepdijk, in de volksmond de kleine Afsluitdijk. In 1921 wordt een werkha ven gemaakt in Den Oever, de Hofmanshaven. In 1922 wordt de aanleg van een omringdijk voor de grote sluisput in den Oever aanbesteed. Een jaar later de aanbesteding voor de afslui ting van de Amsteldiepdijk. Deze wordt opgele verd op 28 december 1925. Dit is nog maar de aanloop. Er volgen nog kunstwerken tussen Den Oever en Zurich, verhoging van de aansluitende zeeweringen in Friesland en Noord-Holland. Maar ook aan passingen op Texel, Vlieland en Terschelling, een proefpolder bij Andijk en een polder genaamd Wieringermeer. Oprichting van de MUZ Bij de bouw van de kleine Af sluitdijk is er grote tegenslag geweest door de slappe onder grond van een deel van het tracé en dat heeft de diverse aanne mers veel geld gekost. Waarbij de door de overheid geëiste schadevergoeding er nog een schepje bovenop heeft gedaan. Bij de aanvang van de bouw van de grote Afsluitdijk besluiten de betrokkenen de handen ineen te slaan en één grote NV op te richten. Een boekje uit 1931 over de MUZ geeft uit leg: 'Daar de Regeering zich bewust was van het feit dat voor de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee buitengewoon groote werken van zeer bijzonderen aard, vooral grondwerken, zouden moeten worden uitgevoerd, werd rijpelijk overwo gen op welke wijze de grootst mogelijke zekerheid Werkhaven Den Oever, 5-3-1932 Alles blijft in rijkshand. 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 38