Zuiderzeewet 14 juni 1918 mee aan de Grote Landbouwtentoonstelling in Deventer. De inbreng bestond uit een aantal grote 'kaarten'. (Zou de grote kaart van het Ge nootschap die bij Piet Zeeman hangt deel uitge maakt hebben van die selectie?) Op de ENTOS (Eerste Nederlands Tentoonstel ling Op Scheepvaartgebied) in Amsterdam 1913 hing ook het Zuiderzeeplan. Het publiek zag kort daarvoor het eerste paardloze rijtuig en Blériot vloog in 1911 over het Kanaal, dus alles kon, ook de Zuiderzee beteugelen. Zuiderzeeraad. De totstandkoming van de wet betekende ook dat de invloed van de Zuiderzeevereniging aan zienlijk kleiner werd. Lely's ministerie moest de uitvoering ter hand nemen. Waterstaat beschikte over een gedegen ambtenarencorps, maar de regering zag ook dat de meeste kennis omtrent de uitvoering van de wet te vinden was in de Zuiderzeevereniging. Die groep stond echter buiten de regeringsverantwoordelijk heid. De instelling van de Zuiderzeeraad bij Ko ninklijk Besluit d.d.3 maart 2019, op initiatief van Tweede Kamerlid Prof. Van Hamel, zorgde ervoor dat kennis en ervaring binnengehaald werd. Het mag weinig verwondering wekken in de Raad veel bekende namen tegen te komen. Lely voorzitter, vicevoorzitters Colijn en Vissering en als raadsleden o.a. Leemans en Smeenge. Kortom ingewerkte lieden. De raad had als taak om gevraagd en ook onge vraagd te adviseren zowel aan de regering als aan de ambtelijke organisaties. De Raad zou minimaal 20 leden tellen en zonder toestem ming van de Minister zou het handelen van de Raad niet openbaar gemaakt mogen worden. In alle rust kon de Raad aan de slag. Bij koninklijk beluit werd op 3 september 1969 de Zuiderzeeraad opgeheven. Na vijftig jaar werd het werk van de Raad overgeheveld naar een commissie van Rijkswaterstaat. De liquidatie van de Zuiderzeevereniging vond plaats in maart 1949. En wanneer ging de eerste schop de grond in? Op 29 juni 1920 was het historische moment aangebroken dat Nederlands grootste water bouwkundige werk werd aangevangen. Twee rijksdiensten gingen aan de slag. De Dienst der Zuiderzeewerken ging over het afsluiten en inpolderen, de Directie Wieringer- meer kreeg de taak om de polders te ontginnen, in te richten en te bevolken. Zo gebeurde het. Bronnen: - Wisselend getij, drs G.L.Cleintuar - Lely de Bedwinger der Zuiderzee, mr. K. Jansma - Bedijking, opkomst en bloei van de Beemster, J. Bouman - Hollandse Polders, W. van der Ham - Foto Buma: Iconografisch Bureau naar gravure van Walter De Zuiderzeepenning van Roeland Koning, vervaardigd door Gijsbert Jacobs van den Hof 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 33