Zuiderzeewet 14 juni 1918 indrukwekkend netwerk en op 4 januari 1886 wordt de Zuiderzeevereniging opgericht. Naast die afgevaardigden waren nog 18 particu lieren genodigd waaronder ir. C. Lely. Een aantal opgeroepen vertegenwoordigers bleef weg. Uit hun hoek kwamen de bezwaren: visserij, scheepvaart, en een aantal waterschappen. Adhesiebetuigingen kwamen er ook. Van Bemmelen, de bodemkundige autori teit, schaarde zich achter de plannen. Ook de Rijkslandbouwschool van Wageningen (nu WUR), zo ook het Algemeen Nederlandsch Werklieden Verbond afdeling Amsterdam; en het Delfts Studentencorps werd in 1887 lid van de Zuiderzeevereniging. Op 16 september 1886 werden de ingeni eurs Van den Toorn en Lely benoemd als chef Technisch Bureau en hoofd Technisch Onderzoek. De jonge vereniging ging naar stig op zoek naar de nodige geldmiddelen, de rijksoverheid hield de hand op de knip. Het financieringsprobleem heeft vele jaren vooral het onderzoek ingeperkt, maar niet gestopt. De fameuze tocht van Van Bem- melen over het Meer bezuiden Wieringen leidde tot een indrukwekkend rapport over de bodemgesteldheid van de toekomstige Wieringermeerpolder. Dat rapport ver scheen al in 1880 en werd in opdracht van en bekostigd door een Waterschappen-com missie. De resultaten van dat en van andere onderzoeken vormden de basis van verdere plannen. Het Zuiderzeeproject kreeg vorm. Het plan Lely ontstond en werd door de overheid in behandeling genomen. Lely werd minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Hij stelde de Staatscommis sie 1892 in. Lely leidt die commissie en de lijst van commissieleden telt een groot aan tal bekende namen uit de ledenlijst van de Zuiderzeevereniging. Taak: onderzoeken of de door de Zuider- zeevereniging voorgestelde plannen ter afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee in 's lands belang behoorde te worden ondernomen. Ruim anderhalf jaar had die commissie nodig om haar onderzoek af te ronden. Een zeer gedetailleerd verslag met vele variabelen. Mét of zonder gehele afsluiting van de Zuiderzee, wisselende tracés van de af sluitdijk, de plaats van de sluizen, de belangen van scheepvaart en visserij, belangen van de IJssel en andere waterafvoer, enz. 21 van de 27 commissieleden stemden voor afsluiting van de Zuiderzee en alle 27 leden stemden ermee in dat als tot uitvoering overgegaan zou worden dat in handen van de Staat moest blijven. Dui delijk. Het woord was aan de politiek. Verkiezings uitslagen, terugtredende ministers, grote oor logsonrust, watersnoodramp, voedselgebrek, Leden der Zuiderzeevereeniging in 1889 en 1891 Categorie-aanduiding teldatum 3U-6 30-9 1889 1891 Ministers 1 9 Leden der Eerste Kamer 2 12 V.d. Staten Gen. Leden der Tweede Kamer 1 11 v.d. Staten Gen. Leden van prov, besturen 5 17 Andere hooggeplaalsten 5 5 Ingenieurs 14 22 (oud-)Offic, v. leger of marine 4 4 Hoogleraren 5 5 Gemeenten 44 43 Waterschappen 30 29 Bestuurders v. Waterschappen 28 22 Kamers van Koophandel enz. 8 7 Andere instellingen v. handel en 12 12 nijverheid Instellingen v. land- en tuinb. 8 8 Ver. v. ingenieurs, werktuigk. en teehn. 3 3 studenten Vertegenwoordigen van 2 1 arbeidersbelangen Overige personen en instellingen 388 315 Totaal 560 525 Personen met titel 'Dr.'* 9 7 Personen met titel 'Mr.'* 82 77 Personen met adellijke titel* 47 43 De inbreng van de handwerkslieden en landbouw was niet groot 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 31