Zuiderzeewet 14 juni 1918 De Zuiderzeevereniging Het begint bij een echte Fries, Age Buma, handelaar en landbouwkundige, geboren in Koudum, een man met veel belangstelling voor waterhuishouding, wegenaanleg en inpolde ring van o.a. het Lauwersmeer. Als Leemans in 1875 van de overheid 8000 gulden krijgt om de drooglegging van het zuidelijk deel van de Zuiderzee te onderzoe ken komt Buma in verweer want Leemans' plan zou voor de provincie Friesland weinig goeds betekenen. Buma presenteert in 1882 een eigen onderzoeksplan. Te weinig bijval doet hem besluiten dat plan terug te trek ken. Het wereldje van plannenmakers, Huet, Wenmaekers, Kloppenburg en Faddegon, Van Diggelen en vele anderen gaan onderling in discussie en slaan aan het brieven schrijven. Drooglegging van de Zuiderzee is op dat mo ment een discussiestuk waarvan de uitkomsten door twijfel aan de bruikbaarheid van de zee bodem als landbouwgrond steeds ongewisser wordt en de in 1877 beginnende landbouwcri sis tempert de droogleg-animo nogal sterk. Al die strubbelingen leiden ertoe dat Buma per brief nader contact zoekt met zijn serieuste medestander Van Diggelen. In die brief stelt Buma voor om tot oprichting van een comité te komen. Een comité dat onderzoek gaat ver richten naar bruikbaarheid en haalbaarheid van de drooglegging. Met de resultaten van dat onderzoek in de hand moet er bij de politiek meer te bereiken zijn dan met het inzenden van 'onduidelijke plannen' zo denken de man nen. De heren ontmoeten elkaar voor het eerst op het station van Zwolle op 25 augustus 1884. Het gesprek mondt uit in het maken van een lijst van aspirant-comitéleden die de Zuider zeezaak een warm hart toedragen. Onmisbare lieden die genegen zijn hun kennis en ervaring in te brengen en die als vertegenwoordigers van alle bij de afsluiting van de Zuiderzee be trokken gebieden op kunnen treden. Die lijst komt er. De toenmalig omslachtige weg van brievenschrijven en telegrammen verzenden (de eerste openbare telefooncentrale werd in 1881 in Amsterdam geopend) leidt ertoe dat de eerste bijeenkomst van het voorlopig Zuider- zeecomité pas gehouden kan worden op 13 mei 1885 in Den Haag. Tak van Poortvliet schrijft een programma-ontwerp, Jhr. Backer stelt in samenwerking met een aantal techneuten een kosten/batenanalyse op. Er ontstaat een Corporaties die vertegenwoordigers zullen sturen c.q. stuurden naar de oprichtingsvergadering van de Zuiderzeevereeniging Corporaties Als reactie aug. 1885 op circulaire van oct. 1885 Op de ver - gadering van 4-1-1886 provincies 6 6 6 gemeentebesturen 30 52 53 waterschapsbes tu ren 23 42 44 handel, scheepvaart en landbouw 8 12 15 Totaal 67 112 1 18 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 30