Zuiderzeewet 14 juni 1918 Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien De wet die onze levensloop zo grondig heeft bepaald bestaat dit jaar 100 jaar. Natuurlijk zijn er wel meer wetten te noe men die grote invloed op ons leven heb ben gehad, de Bijzonder-Onderwijswet, het Algemeen Kiesrecht, het Kinderwetje van Van Houten, allemaal uit ongeveer dezelfde tijd en allemaal wetten die ster ke sturing gaven aan ons doen en laten. Maar mijn beroepskeuze, het dak boven mijn hoofd en de lucht die ik al die jaren inadem zijn sterk bepaald door die Zui- derzeewet. Uiteraard spelen andere factoren ook een rol. De keuze van mijn ouders om het Brabantse te verlaten, mijn eigen keuze om geen schoolmeester te worden en het bezit van groene vingers gaven mede de doorslag. Met het ontstaan van de Wieringermeer ontstond mijn plek. Zo'n lotsbepalende wet moet nader bekeken worden. Die wet kent een lange voorgeschiedenis. De geschiedenis en inpolderdrift Allereerst een gedicht over polderland van H.Marsman. Ondanks mist en somberte, er zijn mensen die graag in de polder vertoeven. Echter met gedichten schrijven ontstaan geen polders en met het lezen van gedichten alleen kom je nooit in een polder terecht. Om er te komen moet je er heen reizen of je voorouders onderna men korter of langer geleden de grote reis naar het nieuwe land. Voor u, voor ons allemaal is de polder de plek geworden waar we leven, waar we wonen. Een gebied waar 100 jaar geleden de zee nog heerste. Onvoorstelbaar eigenlijk dat zo'n groot project tot stand is kunnen komen. Denkend aan de stennis die nu ontstaat als er in een van onze dorpen een extra winkelbevoorradingsstraat gepland lijkt te gaan worden dan is het vrijwel onvoorstelbaar dat de Zuider zeewet er ooit doorheen kwam. Heel wonderlijk, al zat in die tijd de maatschappij iets anders in elkaar. ONTWERP VAN Wli'i' Wij WM ,1 ïKLMINA, bij de gratie Coils, Koningin tier N^h-ilmnlm, Prln.se."» vim Oranje-Nassau, enz,, enz., enz. Allen, die deze ztillen zien of hooren lezen, salut! doen te wetenr Al zou Wij in overweging genomen hebben, dut de ukiluJfiug van de Zuiderzee en de droogmaking van gedeelten binnen die h Glutting In kinds behing door het Rijk behooren te worden ondernomen; Zoo is het, dat Wij, den Raad van State geboord, en mei gemeen overleg der Staten'- Generaal, hebben goedgevonden en Verstaan bij dezei Artikel 1 Op nader door Ons of van Onzcutwcge vast te stel Je a wijze wort Ie ri voor rekening van den Staat: A, de werken uitgevoerd, noodig; 1°, tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopciulc van de Noordhollandschc kust door het Anistcldicp naar het eiland Wieriiujcn en van dit eiland naar de Piïeschc kiert bij Piaam; 2°. voor de droogmaking van vier gedeelten van dc afgesloten Zuiderzee en wel: a. een noordwestelijk gedeelte, b. een zuidwestelijk gedeelte, c. een zuidoostelijk gedeelte, d. een noordoostelijk gedeelte; 3°. tot voorziening in de belangen van waterkecrlng, afwatering en scheepvaart, voor zooveel deze door de afsluiting en de droog making geschaad worden; POLDERLAND Ik loop door ?t polderland Onder den hellen regen; oneindig' is het land, oneindig zijn de wegen. die naar de kimmen gaan; in lage hemelstreken heerscht tusschen zwarte kreken het mistig licht der maan, o, dertigstroomenland, het volk dat u bewoont versombert in krakeelen die geld en God verdeelen, purper en doornenkroon, oneindig is het land, oneindig zijn de wegen die naar de kimmen gaan; ik loop den morgen tegen in 't mistig licht der maan.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 27