Straatnamenrubriek: Stevinstraat r Stevinstraat PLAETBOEC Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Hendrik Stevin werd geboren in Den Haag in het jaar 1614 en overleed in 1668,54 jaar oud. Hij was de tweede zoon van Simon Stevin en Catharina Graey, die omstreeks 1614 trouwden. Ze kregen samen vier kinderen: Frederic, Hendrik, Susanna en Levina. Hendrik trouwde op 20 juni 1640 in Alphen aan den Rijn met Joanna van Leuwen. Zij was vrouwe van Alphen en weduwe van 'wijlen Zaliger Gerrit Beuwen van Meuder. In sijn leven Heer van Alphen'. Evenals zijn vader is Hendrik geïnteresseerd in wiskunde. Hij studeerde wiskunde aan de Universiteit van Leiden en studeerde af op 14 februari 1639. Hij volgde eerst een militaire loopbaan en klom op tot de rang van ingenieur in het Staatse leger tot hij door een opgelopen wond daarvoor ongeschikt was geworden. Daarnaast was hij vanaf 1640 am bachtsheer van Alphen, Schrevels- recht en Rietveld. Een ambachtsheer was een heer die de middelbare en lage ambachts heerlijkheid bezat. Hij was een soort burgemeester be kleed met over heidsgezag, was bevoegd tot recht spraak over de WISCONsTICH plaatselijke bevolking en had daarnaast andere rechten zoals het innen van belastingen en het benoemen van ambten. Het ambt verdween na de Franse tijd in Nederland en werd vervangen door dat van burgemeester. Hendrik gaf in 1649 in 'Materiae Politicae' een aantal werken van zijn overleden vader uit. Va der Simon was op wiskundig gebied een zeer voornaam persoon. Hij was bijvoorbeeld de bedenker van de decimale breuken (komma getallen). Hij schreef diverse verhandelingen over onder andere zijn nieuw uitgevonden wa termolens en had als zodanig grote invloed op het droogmalen van de polders van Noord-Hol land. Tevens was hij een van de beroemdste vestingbouwkundigen van zijn tijd. Hendrik was ingenieur en waterbouwkundi ge in het Staatse leger (=Nederlandse leger) en maakte het plan om de Oude Rijn tussen Utrecht en Leiden te gebruiken als trekvaart (1663) Een trekvaart is een gegraven waterweg, bestemd voor trekschuiten. Langs de trekvaart Vervangende dé FIGUREN of FORMEN Gehorig rotter FILOSOFISCH BEDRYF Van Henijric Stevin Heer van Alphen van Schrcvdsrcche&c. 'Jlegrtftn in XIF Huipima rra ^Aeé. ow. Cüdmétintjaer MDCLXVIIL 26ste jaargang 2018/1, nummer 79

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2018 | | pagina 24