aan de vrijwilligers Rein Kooien De enige personen die ooit geld ontvangen hebben van het Historisch Genootschap Wierin- germeer zijn de gastsprekers en de leveranciers van zuurvrije dozen, printpapier, koffie en koekjes. En natuurlijk de drukker van de Kronieken plus sinds de verhuizing de penning meester van de Cultuurschuur. Al het andere wordt gedaan en geleverd door een leger van vrijwilligers. Vrijwilligers zijn bijzondere mensen en daar heeft ons Genootschap er veel van. Gelukkig. Vrijwilliger worden Hoe kom je aan die mensen? Gewoon iemand aanspreken met het vriendelijke verzoek om te komen helpen bij een onderbemande afdeling. Een dergelijke vraag gaat meestal gepaard met wat inwerken op het gemoed en een gloedvol pleidooi voor het gigantische belang van de poldergeschiedenis. Vaak gaat de aangesproken dame of heer overstag en komt dan op de vrij- willigerslijst van de secretaris. Hiep, hiep. Het aantal helpers dat zich op een gewone zaterdag tijdens de openstelling bereidwillig aanmeldt om te komen assisteren is eveneens van aanzienlijk belang. Hoe dan ook, de vrij- willigersgroep is onontbeerlijk voor het behoud van de Wieringermeergeschiedenis. Een buitenstaander kijkt je met verbazing aan als je vertelt dat er wel 100 van zijn. Geschie denis bewaren is toch niet zo arbeidsintensief? Geschiedenis maakt zichzelf, geschiedenis hoef je niet te produceren. Iedere dag komt er weer wat bij zonder dat je je daar druk over hoeft te maken. Die buitenstaander realiseert zich dan niet dat ons aller verleden gewoon vervaagt, verdraaid wordt en op zeker moment verdwijnt, zeker als we het papier waarop iets beschreven werd door de versnipperaar halen en de stoffelijke zaken naar de vuilnisbelt bren gen. Realiseert die buitenstaander zich dat wel dan ontdekt diezelfde mens dat bewaren en vastleggen vrijwel de enige mogelijkheden zijn om geschiedenis te behouden. Het nut van geschiedenis Wat heb je aan dat bewaren en terugkijken, wordt er daarna gevraagd. Wat moet je met al dat verleden, wat kun je ermee? Dat is sim pel: ge schiedenis is een les, geschiede nis is leer zaam. Ge schiedenis leert ons dat bepaal de verrich tingen tot iets goeds hebben geleid. Dat groepsvorming wel degelijk te sturen is, dat onderzoeksresulta ten ook nu nog bruikbaar zijn, dat de functie van een dijk meer is dan er op te zitten. Naast het nuttige voor de mens van nu of de mens van de toekomst zijn geschiedenis be houden en verzamelen ook prachtige hobby's. Bewaren doen we bijna allemaal, van dure hor loges, bierglazen, boeken tot voetbalplaatjes, schoenen en uiteraard geschiedenis. Daar is het Genootschap voor opgericht, daar hebben al die vrijwilligers al 25 jaar hun ui terste best voor gedaan. En allemaal waren ze trouw, tot lichamelijk ongemak iemand dwong het werk neer te leggen Moest allemaal verhuisd worden 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 39