De wereld in 1992 Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Dit is naast de start van Het Historisch Genoot schap heel veel. We noemen hier enkele door elkaar. Het is winter en de Europese kampioen schappen staan voor de deur. Een jongeman, Falco Zandstra, 20jr, wordt Eu ropees kampioen op de schaats. Op 17,18 en 19 januari werden deze kampioenschappen in de ijshal Thialf in Heerenveen gehouden. Titelver dediger was Johann Olav Koss. Rintje Ritsma werd toen nog derde. Gaan we verder de grens over dan herinnert u zich de verkiezingen misschien nog van Bill Clinton. Hij werd verkozen tot de 42ste presi dent van Amerika. Zijn voorganger was George H. W. Bush. Clinton koos Al Gore als running mate. Hij heeft als eerste democraat na Roose velt twee ambtstermijnen volgemaakt. Naast rampen waren er ook feestelijkheden, onder andere een uniek concert op 5 september in Rotterdam: Duizend drummers op de Maas. Dit concert stond onder leiding van Cesar Zui- derwijk, de toen 41-jarige drummer van The Golden Earring. Sport was er in overvloed, zo waren er de Olym pische winter- én zomerspelen. De zomerspelen waren in Barcelona. Er werden twee gouden plakken veroverd door Ellen van Langen en het springteam van de paardensport. In totaal 15 medailles werden er behaald. De winterspelen waren in Albertville Frankrijk. Er werden vier medailles behaald waaronder een gouden plak voor Bart Veldkamp op de 10 km. Op 20 april 1992 was er in het Wembley Sta dium het Freddie Mercury Tribute Concert for Aids Awareness als eerbetoon aan popidool Freddy Mercury van Queen die het jaar ervoor aan aids was overleden. Veel bekende artiesten eerden hem door belangeloos deel te nemen aan het concert. De 72.000 kaarten waren bin nen twee uur uitverkocht. Wie kent Donald Duck niet en Peter Pan? In Amerika was het er al maar nu was er de opening op 12 april 1992 van Euro Disney in Frankrijk in Marne-la-Vallée, een buitenwijk van Parijs. De tijd vliegt en zeker in de wereld van de media. Het Finse bedrijf Nokia introduceert het eerste mobieltje de Nokia en brengt het op de markt. Op 1 juli wordt het eerste gesprek ooit met het mobieltje gevoerd door de minis ter-president Harri Holkeri. In december wordt het eerste sms-bericht verstuurd door een me dewerker van Vodafone en in Amerika is het eerste JPEG-bestandsformaat ontwikkeld voor afbeeldingen. Het gaat erg snel. Wie heeft er in de kast nog een DINO-figuur staan? Dit is een rage geweest in 1992 veroorzaakt door de film Jurassic Park. Ze zijn nu nog te verkrijgen, een rage die niet weg te denken is. We mopperen nu weleens over het weer, maar in 1992 was mei de warmste meimaand van de twintigste eeuw met een etmaalgemiddelde van 15,6°. Ruim 3 graden warmer dan normaal, heel bijzonder. Nu liggen de temperaturen gelijk of zijn ze zelfs hoger in mei. Op politiek gebied pik ik alleen het Verdrag van Maastricht er even uit. Dit werd op 7 februari 1992 onder tekend door de EG-lidstaten in Maastricht. 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 37