25 jaar Genootschap Prullenbak Zowel Piet als Aart hadden intussen heel wat verzameld aan tekeningen, kaarten, driemaan delijkse uitgaven van de Zuiderzeewerken etc. en vroegen zich af wat daarmee te doen. Het verhaal hoe Aart aan zijn spullen kwam is waard om te vertellen. Op het kantoor had hij een goed contact met de juffrouw van het archief. Deze dame ging ook over de prullenbak in de vorm van een grote container. Daar mocht Aart in neuzen wanneer hij maar zin had en zo is er heel wat waardevol ma teriaal behoed voor vernietiging! In diezelfde tijd kwamen ze in contact met Tonny en Piet Teeling, ook in het bezit van een indrukwekkende hoeveel heid materiaal. Hoe de ontmoeting tot stand kwam is niet paraat in het geheu gen, maar in ieder geval was het een bezoek met gevolgen. Het initiatief werd van harte onder steund door meester J.W.J.Aalders, pater J. van Bleisum, J.A.Gerritsen, J.Geertse- ma, J. de Graaf en oud-gemeentesecreta ris J. de Wit, vertelt de krant verder. En om een bekend gezegde over te nemen: 'De rest is geschiedenis' en in vele Kronieken regel matig aangehaald. Een indruk van het slakkenhuis, waarin de centrifugaalpomp wordt geplaatst leeggemalen. Een excursie die waarschijnlijk niemand anders ten deel is gevallen. Piet maakte mij tijdens het gesprek nog attent op iets wat vrijwel nooit onder de aandacht komt. Naast de gemalen Lely en Leemans is er eigenlijk nog een derde plek waar het water van de polder uitgeslagen wordt, namelijk bij het Kuitje op de Oostoever in den Helder. Het Balgzandkanaal is speciaal daarvoor gegraven! Een artikel in de Wieringermeerbode van 16 juni 1992 vermeldt hoe het begonnen is. We lezen daar dat mevrouw A.C.M. Geers uit Wie- ringerwerf 'het initiatief heeft genomen om een aantal inwoners van de polder te polsen over de mogelijkheid tot oprichting van een Geschiedkundig Genootschap Wieringermeer, dat beoogt een trefpunt te zijn voor allen die belangstelling hebben voor de wordings geschiedenis en verdere uitbouw van deze interessante poldergemeenschap. Daar is het idee ontstaan een vereniging op te richten om historisch materiaal voor de prullenbak te behoeden. Ook wil het Genootschap voorkomen dat interes sante gegevens bij vertrek of overlijden verloren gaan, maar beter door het ge nootschap bewaard kunnen blijven'. Een hele mond vol, maar het laat niets aan duidelijkheid over. Aanleg uitwaterende sluizen bij het Kuitje (augustus 1925) 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 35