die refereert aan het uitgestrekte Creiler Woud. Dit lag tussen Vlieland en de monding van de IJssel. Een zware stormvloed deed in 1287 dit woud in de golven verdwijnen. Dorpspionier Gijs van Gaalen, die in zijn boerderij de eerste schoolklas van Kreileroord onderdak bood en de eerste beheerder van het Dorpshuis Harm Mast stonden o.a. ook in dit boek. Burgemees ter Knorr schreef het voorwoord. In de Dorpskrant verschenen interviews met prominenten, zoals Dr Busé. Samen met zijn vrouw hield hij vele jaren wekelijks spreekuur in een huis in de Korenstraat. Uiteindelijk was het gedenkboek 100 pagina's dik en kon het verkocht worden voor fl 12,50. Klaar voor de start Ondertussen kreeg het feest al meer gestalte en werden de contouren duidelijker. Maar liefst vier dagen was de planning met elke dag weer ander feestgedruis. Om het de bewoners mak kelijk te maken, gebruikte het comité buttons. Met zo'n gekochte button kon een Kreileroor- der en zijn gezin vier dagen naar alle gebeurte nissen. Je kocht één button en bestond je gezin uit vier personen, dan kreeg je er vier. Ook mensen buiten Kreileroord waren uiter aard welkom. Zij konden kiezen tussen een button (met een andere kleur) voor vier dagen of een losse entree. Deze uitgedachte opzet bleek goed uit te pakken en de buttons gingen grif van de hand. De planning van de feesten was van woensdagavond 23 juni t/m zondag 26 juni. Be gin juni veranderden de stra ten in Kreileroord. Feestelijke slingers, vlaggetjes, vlaggen en spandoeken versierden het dorp. Het Floraliabestuur beoordeelde alle tuinen en winnaar werd Gerrit de Bruin uit de Bollenstraat. 's Avonds was er een feeërieke sfeer door prachtige verlichtingen in de tuinen en de ramen. Kreileroord leek in alles klaar om zijn 25-jarig jubileum te vieren. Het comité had inmiddels de laatste puntjes op de i gezet en de begroting van dit feest was rond met een bedrag van 25350,- gulden. Een hoog bedrag, maar kosten noch moeiten werden dan ook gespaard. Aan het begin van het dorp in de Korenstraat werd enkele weken voor het officiële feest al een grote erepoort neergezet. Een fraaie bin nenkomer voor een onvergetelijk feest. Tegen over het Dorpshuis kwam een enorme tent te staan. Deze fungeerde als huiskamer voor alle Kreileroorders, de reünisten en mensen van buitenaf. Alle bewoners kregen een officiële uitnodiging. Na maanden van intense voorbe reiding was Kreileroord er echt klaar voor. De opening Woensdagavond 23 juni startte een optocht door het dorp. Onder leiding van muziekkorps Creona en de dansmariekes van carnavalsver eniging de Zeugentrotters. Om precies 19:00 uur knipte de eerste geboren Kreileroorder, Pe ter Bouwens het lint door en opende daarmee het feest. Onder leiding van hoofdmeester Han van der Meer zongen alle kinderen een speciaal lied. Daarna gingen tientallen gekleurde bal lonnen van de 260 schoolkinderen de lucht in. In de feesttent hield burgemeester Knorr een openingstoespraak waarin hij verwoordde dat Kreileroord leeft. Hoe een dorp zijn zilveren bestaan vierde Peter Bouwens opent de festiviteiten 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 31