Kreileroord leeft Hoe een dorp zijn zilveren bestaan vierde Historisch Genootschap Wieringermeer Laurens van der Vaart Van 23 - 26 juni 1982 vierde het kleinste dorp uit de Wieringermeer haar 25-jarig bestaan. Een groot en groots opgezet feest dat meer dan vier dagen duurde. Een feestelijke mijlpaal voor alle inwoners van Kreileroord met een grote variëteit aan activiteiten. Dat een dorp met 800 inwoners en zo'n 230 huizen een lustrum herdacht met een begroting die gelijk was aan de viering van het vijftigjarig bestaan van de Wieringermeer, bleef een raadsel voor het College van B&W. Hoe dat alles allemaal plaatsvond, leest u in een uitge breid relaas van een dorpsjubileum dat tot in de puntjes was voorbereid en geregeld. De voorbereidingen Het begon allemaal in de winter van 1982 toen de Dorpsraad een oproep deed onder de Krei- leroorders om het 25-jarig bestaan te vieren. Die raad wilde niet zelf de organisatie op zich nemen maar hoopte op respons uit de dorpsge meenschap. Dat bleek niet tegen dovemanso ren gezegd te zijn. Acht personen meldden zich en al spoedig richtten zij het "Comité Kreileroord 25"op. Het bestond uit Piet Bos, Herman Blokdijk, Rob Cardol, Arnold Bloem, Marjan Rezelman, Ans Oordhuis, Geki Mulder en Jan Tervoort. Op 15 februari hielden zij hun eerste vergadering. Ze kozen er bewust voor geen voorzitter aan te wij zen. Dit om als comité te onderstrepen dat alle leden even belangrijk waren. Wel fungeerde Piet Bos als gespreksleider tijdens de bijeen komsten. Het comité hanteerde twee uitgangspunten: 'Wat willen de Kreileroorders zelf' en 'Geen bedelcampagnes voor geld'. Het thema van het te plannen feest heette 'Kreileroord leeft'. Om het dorp zo goed mogelijk te informeren over de feestontwikkelingen kwam er een tij delijke info-piratenzender. Deze luisterde naar de naam Radio Kreileroord 25. Elke woensdag avond van zes tot zeven was er informatie met verzoekplaatjes. Na het feest werd deze zender opgeheven. Fondsen werven Via de radio, de dorpskrant, de comitébijeen komsten, de ideeënbus en de wandelgangen kwamen bruikbare suggesties binnen die het feest een eerste vorm zouden geven. Een zilve ren jubileum verdient een herdenkingstegel. De leerlingen van de twee hoogste klassen van beide lagere scholen zorgden voor het ontwerp. Remco Hartensveld van de Christelijke school en Abinda Cardol van de Openbare school le verden het mooiste ontwerp. De tegels werden verkocht voor 2,50 gulden. Zo kwamen de eerste inkomsten binnen. Een ander succes was de verjaardagskalender. Dorpsfotograaf Laurens van der Vaart maakte in iedere straat een foto van alle kinderen die er woonden. Op die kalender prijkten uitein delijk vrijwel alle kinderen van het dorp. Een uiterst slim opgezette kalender die goed werd verkocht. Ook besloot het comité een gedenkboek uit te brengen waarin teksten en foto's kwamen over de periode 1957 - 1982. Veel foto's en historisch materiaal werd aangeleverd. Zo handelde het boek over de naam Kreileroord, 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 30