Straatnamenrubriek: Prof. Granpré Molièrestraat Marinus (Marius) Jan Granpré Molière was een Nederlands architect en stedenbouwer, die werd geboren als jongste kind van Abel Cesar Granpré Molière en jonkvrouw Wilhelmina Stephania Schuurbeque. Geboren 13-10-83 Oudenbosch en overleden 13-02-1972 Wassenaar. Gehuwd met Ariëtte Wilhelmina van den Broek (1899-1986). Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas In 1908 studeerde hij cum laude af aan de Technische Hogeschool (TH) in Delft als bouw kundig ingenieur, waarna hij ging werken voor het bouwbureau van de Staatsspoorwegen. Van 1908 tot 1910 werkt hij bij ir. J.A. van Straaten in Amsterdam en van 1910 tot 1914 bij Gemeentewerken Rotterdam. Zijn eerste grote project was het ontwerp voor een deel van Tuindorp Vreewijk in 1915. Granpré Molière ontwierp het stratenplan van het oostelijk deel van de wijk en de meeste huizen. Vanaf 1924 was Granpré Molière als hoogleraar verbonden aan de TH Delft, de latere TU (Tech nische Universiteit). Als docent aan de TH had Granpré Molière een groot gehoor. Zijn invloed was zo groot dat men van de Delftse School ging spreken. Daarbij ligt de schoonheid in de eenvoud en is er een harmonie tussen massa, ruimte en lichtval. De functie van het gebouw komt tot uitdrukking in de vorm, vandaar dat de vormgeving van woonhuizen simpel en ingetogen is gehouden, terwijl publieke gebou wen als stadhuizen en kerken juist monumen taal zijn om hun functie te benadrukken. In 1917 begon hij een stedenbouwkundig-/ architectenbureau met P. Verhagen en later in 1919 met A.J. Kok, het bureau Granpré Moliè re, Verhagen, Kok. Het architectenbureau waar hij de medeoprichter van is geweest, bestaat nog steeds onder de naam Kuiper Compag nons. Kruispunt Op 1 mei 1919 kwam de Dienst der Zuider zeewerken tot stand. Een jaar later werd er be gonnen aan de dijk naar het toenmalige eiland Wieringen. Na de dijk naar Wieringen was het even stil rond de inpoldering door de economi sche problemen van die tijd. 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 26