en uitgelicht Ir. Cornells Lely Ingebracht en uitgelicht Bronskleurig In maart 1956 zochten burgemeester en wethouders contact met ontwerper Andriessen omdat ze vernomen hadden dat hij het gipsen beeld van Lely wel wilde afstaan voor een bedrag van fl 500.- Ze wilden dit beeld plaatsen in de centrale hal van het nieuwe Raadhuis. Omdat het gipsmodel uit drie delen bestond wilde de raad ook deze naden onzichtbaar laten maken. Er was echter nog een probleem, het beeld was wit: 'Dit kwam niet in overeenstemming met de muren van de hal'. De raad stelde voor om het dezelfde kleur te geven als het beeld op de Afsluitdijk, brons. De directeur van Gemeentewerken adviseerde om het beeld tegen de wand tussen de deur naar de garderobe en de tegen de wand aangebrachte wandlamp te plaatsen. Het beeld werd op een vierkante verho ging van 75cm vastgezet. Het duurde enkele maanden voordat Andriessen langs kwam om zijn goedkeuring hieraan te geven. Waarom het zolang geduurd heeft weet niemand, maar het heeft zeker nog tot 1971 geduurd voor dat het beeld brons geverfd werd. Weer thuis Tot de gemeentelijke fusie in 2011 heeft het beeld altijd in de hal gestaan. Tijdens het verenigingsjaar en daar bij gehouden open dag in oktober 2012 stond hij nog fier rechtop in de hal. Op verzoek van de heer van Schaik, die in het monumentale pand van Het Joodswerkdorp ten toonstellingen had, heeft het daar enige tijd gestaan in de hal van het Joods Werkdorp. Het zou daar wellicht hebben kunnen blijven staan als het pand gekocht zou worden door Van Schaik, dit ging helaas niet door. Ondertussen werd de Cultuurschuur gekocht en ingericht en werd het He( beeld vgn Lely in het j00ds werkdorp beeld weer overgebracht naar zijn vertrouwde plekje, in de hal van het nu voormalige Gemeentehuis: De Cultuurschuur. De naden zijn nog zichtbaar, de tand des tijds en de vele verhuizingen van het beeld hebben er voor gezorgd dat hij toch wat beschadigd uit de strijd is gekomen. Maar de Cultuurschuur heeft een team dat dit soort zaken op zich neemt en heeft de schade hersteld. Het grote bronzen beeld op de kop van de Afsluitdijk is in 2007 na een grondige restauratie verhuisd naar de plaats waar de dijk gesloten is in 1932 en staat nu aan de overkant van het Mo nument. Voor de tweede keer werd het beeld onthuld, dit keer tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de Afsluitdijk door kroonprins Willem-Alexander. Een replica van het beeld van Lely staat in Lelystad. Bronnen: 1 Polderkoorts door Emiel Hakkenes 2017; 2 Archief Historisch Genootschap; 3 Archief Alkmaar 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 23