Ingebracht Het beeld van Het standbeeld van Cornells Lely stond sinds 1954 aan de kop van de Afsluitdijk bij Den Oever, gemaakt door beeldhouwer Mari Andriessen en onthuld door koningin Juliana. Lely keek als het ware uit over zijn levenswerk: de Wieringermeerpolder en het IJsselmeer, met achter de horizon Flevoland. Plan voor een standbeeld Kornelis Jansma had in samenwerking met Jan Lely en, na zijn overlijden, Bep Lely, kinderen van Cornelis Lely een biografie over Cornelis Lely geschreven. Een korte versie werd er naar scholen in heel Nederland gestuurd om aandacht te vestigen op de man die Jansma zo bewonderde. Hij richtte het Comité tot Huldiging van dr. C. Lely op dat zich tot doel stelde een standbeeld te laten maken van de bedwinger der Zuiderzee. Het moest een prominente plaats krijgen op de Afsluitdijk. Jansma wist er premier Drees en vier ministers als erevoorzitters aan te binden. Beeldhouwer Mari Andriessen werd gevraagd een tweemaal levensgroot bronzen standbeeld te maken. Het bedrag werd bijeengebracht door een landelijke inzamelingsactie. In maart 1954 was het geld ter waarde van 75 duizend gulden, bijeen gebracht. Een viceadmiraal van de marine werd geschikt bevonden om te poseren als Lely. Het ontwerp was Lely ten voeten uit. Vastberaden houding, fors van bouw, gehuld in een wapperende winterjas en blootshoofds. Met zijn rug naar het noorden uitkijkend over het IJsselmeer. Het werd een gipsmodel van twee meter hoog. Andriessen zaagde het in drie stukken en liet deze naar Pa rijs brengen. Aan de hand van dit gipsen model werd het op het gewenste formaat gebracht en teruggebracht naar Nederland waar het in Haarlem in brons werd gegoten. Op de honderdste ver jaardag van Lely, 23 september 1954, werd het standbeeld onthuld door Koningin Juliana. Het was vier meter hoog en stond op een granieten sokkel van nog eens twee meter. Het gipsen model is vanuit Parijs teruggekomen weten we, maar nog niet waar het toen gebleven is. Waarschijnlijk bij Andriessen in zijn atelier en door een toneel groep opgevraagd om als decorstuk te gebruiken. Tijdens het 25-jarig bestaan van de Wieringermeer, in 1955, heeft het beeld bij het openluchtspel 'Lely Triomfator' inderdaad als decorstuk dienst gedaan. Dit toneelstuk werd opgevoerd naast het Domeinkantoor, waar nu de Aldi is, te Wieringerwerf. Daarna werd het beeld zolang opgeslagen in de kelder van het Domeinkantoor omdat het gemeentehuis, waar men het wilde plaatsen, nog niet af was. Het gemeentehuis werd pas opgeleverd op 10 september 1955. Zeker vanaf 1959 heeft het gipsmodel in de hal gestaan. Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 22