Over boeken gesproken Historisch Genootschap Wieringermeer De West-Friese arbeidersvrouw Trien de Haan-Zwagerman (1891-1986) is al ver in de dertig en moeder van twee dochters als zij besluit haar leven helemaal om te gooien. Zij gaat de politiek in en zet haar gezin op de tweede plaats. Ze klimt op tot vertrouwelinge van de vermaarde linkssocialist Henk Sneevliet. Ze bekleedt vooraanstaande posities in de Revolutionair Socia listische Partij, richt een vrouwenbond op met een radicaal - feministisch programma en gaat voorop bij een grote werklozenstaking in de Wierin- germeer. Ook beheert zij dertig jaar een bureau voor geboorteregeling in Hoorn en treedt zij als eerste vrouw toe tot het bestuur van de NVSH. In de Tweede Wereldoorlog gaat de Sneevliet-groep ondergronds. Na verraad en arrestatie beleeft Trien gruwelijke jaren in concentratiekamp Ravensbrück. Geestelijk geknakt maar niet gebroken blijft ze na de bevrij ding haar idealen trouw en is zij tot op hoge teeftijd politiek en maatschappelijk actief. KOM VROUWEN, AANGEPAKT! Kom vrouwen, aangepakt! is het bijzondere levensverhaal van een gewone vrouw waarin bijna een eeuw vaderlandse geschiedenis besloten ligt. Van armoede en klassenstrijd, van onderdrukking en oorlog, van vrijheid en wederopbouw. Bart Lankester (1955) is historicus. Momenteel is hij zelfstandig copywriter, publicist en schrijver van de dagelijkse blog '100 woorden van Wieringen'. Decennialang bepleitte Cornelis Lely de aanleg van een afsluitdijk. Er was uiteindelijk een ramp voor nodig om zijn tegenstanders de mond te snoe ren. In januari 1916 zette een hevige storm grote delen van het noorden onder water. Plotseling wilde iedereen die dijk. Althans, bijna iedereen. Want in het afgelegen Harderwijk woonde een ongeschoolde ondernemer die besloot het op te nemen tegen de hoge heren die waren bevangen door de polderkoorts. De eigenzinnige Eibert den Herder waarschuwde keer op keer voor de gevolgen die de aanleg van een afsluitdijk voor de Zuiderzee zouden hebben. Wat zou er gebeuren met de visserij, waarvan velen afhankelijk waren? Hoe profijtelijk zouden die polders eigenlijk worden, en hoe veilig zou men daar leven, in dat nieuw te maken land? Was dit waterwerk wel Holland op zijn best? Eibert den Herder verzette zich tot zijn laatste snik tegen de komst van de Afsluitdijk, en tegen het afscheid van de Zuiderzee. In Polderkoorts werpt Emiel Hakkenes een nieuw licht op de geschiedenis van de Zuiderzeewer ken, die op 14 juni 1918, begon met de ondertekening van de Zuiderzeewet. Polderkoorts Emiel Hakkenes (1977) is redacteur van het dagblad Trouw. DE REVOLUTIE VAH SOCIALIST E TRIEN DE HAAR EMIEL HAKKENES Hm de Zuiderzee verdween 25ste jaargang 2017/3, nummer 78

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 13