Eerste jongerenwerker in de Wieringermeer Historisch Genootschap Wieringermeer Laurens van der Vaart In april 1973 werd de eerste jongerenwerker in de Wieringermeer benoemd. Deze parttime functie werd ingevuld door Judo Bakker. De formele werkgever was de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Noord-Hollands Noorden. De gemeente hield echter als geldschieter wel heel erg de vinger aan de pols. Via de telefoon en via mail hadden we contact met hem. Judo: 'Ze kregen van mij een maandelijkse lijst van werktijden en die werd besproken in de gemeenteraad'. In de raadsvergadering van juli 1973 werd gesproken over een bedrag van 11000 gulden, maar dank zij subsidies kostte het de gemeente maar 10 procent van het ge heel dus eigenlijk maar netto 1100 gulden! Wat was de reden om een jongerenwerker aan te stellen? Judo: 'Het opkomen van 'open jeugdwerk' (jon gerencentra) in veel gemeenten en het opko mend straathoekwerk vroegen om een profes sionele ondersteuning. Aanvankelijk zou ook in Wieringermeer een fulltime functie worden gerealiseerd, maar in 1973 was de landelijke regeling stopgezet vanwege het 'succes' van de regeling!' Wat waren de werkzaamheden? In het begin richtten de werkzaamheden zich volgens Bakker uitsluitend op het 'open jon gerenwerk', dat wil zeggen ondersteuning aan bestuur en vrijwilligers van STOJ. Bijvoorbeeld bij het organiseren van activiteiten (bands en andere optredens en informatiebijeenkomsten) of het openhouden van het Koffiehuis. Ook ondersteunen van jongeren met problemen, de 'lichte' jeugdopvang en -hulp, hoorde tot zijn taken. En besturen kregen steun bij het structuur aanbrengen in het bestuurswerk door o.a. oprichten van werkgroepen. Al snel werd de ondersteuning uitgebreid naar andere doelgroepen zoals ondersteunen van peuterspeelzaal bij het omzetten van de vrijwilligersorganisatie naar een professionele peuterspeelzaal; en ook bestuurlijk. De eerste beroepskracht was Jos Faro. 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 40