Plattelands Jongeren Gemeenschap: PJG ontwikkelingsfase van het platteland zoals de schaalvergroting. Vaste prik was de volksdans les. Beslist een vooroorlogse erfenis van het Volkshogeschoolideaal. Daarna werd er op het geluid van 45 - toerenplaatjes getwist en geswingd. Er waren ook cursussen 'spreken in het open baar.' Een verslag vertelt: 'Het bedanken van een spreker is soms ook al een dwaze verto ning. Niet zelden zagen wij een voorzitter zijn dankwoord uitspreken onder een handdruk, die meer deed denken aan een emmertje water pompen! Geef een korte maar wel stevige handdruk.' (januari 1958) Er werd kennis gemaakt met vreemde gewoon tes. Zo was er een jongen uit Amsterdam die dennennaalden (geloofden wij) mengde met zijn shag! Ja wisten die boeren veel. Een 'onder deel van maatschappelijke vorming' heetten die weekeinden. Wat dat betreft is er wel het een en ander veranderd. Met het verstrijken der jaren kwamen de jongeren op eigen kracht steeds meer 'van de dam af'. En vonden de 'dennennaalden' ook in de Wieringermeer aftrek. Met het samengaan van de diverse verenigingen in DID was het gedaan met de ledenweekeinden. Trainingsweekends In de jaren zestig waren de ledenweekends op de Volkshogeschool in Bergen erg gewild waar de 'boeren' uit Noord-Holland, ook uit de Wieringermeer, een weekeindje doorbrachten met leerlingen van de toneelschool in Amster dam. Samen toneelspelen, nou ja, wat heet. Maar het gaf wel status thuis te kunnen vertel len dat je opgetreden had met Jeroen Krabbé of Rutger Hauer! Ontspanning Zoals eerder gezegd: ook aan ontspanning, lees culturele vorming, werd aandacht besteed. Per afdeling werd er gedaan aan cabaret en toneelspel. Provinciaal en landelijk werd dit in wedstrijdvorm gegoten. Ook de PJG speelde hierin haar rol. Meerdere keren is de provinciale toneelwedstrijd ge wonnen. Prijs? Een optreden in Treslong in Hillegom op de jaarlijkse grote Winter- jonge rendag voor Noord- en Zuid-Holland. In 1968 mocht de PJG-afdeling Wieringermeer, ook als prijs, een cabaret voorstelling geven op de Grüne Woche in West Berlijn, toen tertijd rondom in de ijzeren greep van Oost Duisland. Wie van de lezers zou daar nog een foto van op zolder hebben liggen? We houden ons aanbevolen Toneelstuk 'De buitenstaanders' met vlnr Ina Vergay, Henk Westerlaken, Tonny Hoornsman- van Leeuwen, Henk Lammers, Elma Lont, Gerrit Roos, Klaas Hoornsman 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 33