Plattelands Jongeren Gemeenschap: PJG Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos De PJG is gelieerd aan de Hollandse Maatschappij van Landbouw (HMvL). Lid kon je worden vanaf je 16e en kon je blijven tot je 35e. In het archief van het HGW is bitter weinig terug te vinden over de PJG. Toch wil ik enkele herinneringen met u delen. Het feit dat de afdelingen van plattelandsjon geren ooit ontstaan waren uit een bond van oud-leerlingen wil niet zeggen dat de leden zich richtten op een soort van vervolgopleiding. Het programma bestond eigenlijk uit twee onderdelen: ontspanning en ontwikkeling. In Den Haag, op het kantoor van de HMvL was één kamer ingericht en bemand ten behoe ve van de Jongerenorganisatie. Van daaruit werden de afdelingen gevoed. Besturen kregen regelmatig tips voor bijeenkomsten. Sprekers lijsten waaruit de besturen konden putten. Ook de afdeling Wieringermeer uiteraard. Zo kon het gebeuren dat er in één seizoen de volgende bijeenkomsten georganiseerd werden. Een inleiding over de landbouwpolitiek van de (toen nog) EEG. In de Wieringermeer bestond voor dat onderwerp veel belangstelling, aan gezien er twee generatiegenoten, te weten Jos Herweijer en Jan van der Oord, een jongeren- zetel bezetten in twee landbouwcommissies van de EEG. Dan een spreker over bedrijfsopvolging, ver volgens nog een gast ergens uit het land die in het kader van een uitwisselingsprogramma, genaamd Young Farmers Exchange, een jaar in de Verenigde Staten had gezeten. Een dergelij ke lezing bestond in de regel uit het vertellen van de persoonlijke avonturen van hem of haar op en rond de boerderij. Dia's ondersteunden het geheel. Natuurlijk was er een feestavond waarbij het traditionele toneelstuk door eigen leden werd opgevoerd. Soms ook sketches. Beide activi teiten kon je in wedstrijdverband doen. De Wieringermeer was altijd van de partij. Er werd ook regelmatig een prijs gewonnen. Met dank aan regisseur kapper De Koning uit Slootdorp. Was er muziek en dans in het spel dan was Eise Kits dè man. Volkshogescholen Met de Volkshogescholen, behalve op Ter schelling al lang niet meer bestaand, werd intensief samengewerkt. In Bergen stonden drie Volkshogescholen, in Rockanje op Voorne één. Deze samenwerking werd, ook financieel, zeer gesteund door de standsorganisaties. Enig eigenbelang was daar niet vreemd aan. De jonge leden werden daar o.a. getraind in bestu ren, een mooie leerschool 'voor later'. Het nut hiervan is nadien ook vaak bewezen. Oud-be stuursleden kun je terugvinden in de standsor ganisaties, oudercommissies of in de politiek. De boerenstand spreekt een woordje mee. Meerdere keren per vergaderseizoen werden er weekenden georganiseerd voor leden en bestuursleden. Ieder jaar bestond er ook de mogelijkheid om de hele maand januari op cursus te gaan. Daar werd aandacht besteed aan sociale, politieke en creatieve vorming. Wat leerden de bestuurders op zo'n weekeind? Spreken in het openbaar, deelnemen aan een rollenspel, nadenken over de altijddurende Allerlei activiteiten 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 32