Ingebracht en uitgelicht Letterlijk uitgelicht Tot slot nog een voorwerp wat alleen buiten be waard kan worden. Nu letterlijk uitgelicht oftewel: gedoofd. In het verleden gaf hij terwille van de scheepvaart in het donker de grens tussen land en water aan. Het gaat om een lichtopstand. Officiële taal. Wij zouden het een lichtbaken of een vuurtorentje noemen. Hij staat op de IJsselmeerdijk, in de bocht van de Noorderdijkweg en draagt de naam 'Lichtopstand Zeughoek'. Hij staat er een beetje verwaarloosd bij. Tenminste als je hem vergelijkt met zijn familielid het rode torentje bij de haven van Den Oever. Het boekje 'Vuurtorentjes van Wieringen' van de heer C. Tijsen uit Castricum vertelt er meer over. Toen rond 1900 de vissershaven in Den Oever in gebruik werd genomen bezat men alleen aan de noordelijke zijde een lichtbaken. Dat vond men te weinig, althans de vereniging 'Schuttevaer', die zich inzette voor de belangen van de binnen scheepvaart. Het heeft waarschijnlijk veel praten en lobbyen gekost want uiteindelijk verscheen er in 1918 aan de zuidkant van het haventje een tweede lichtbaken. De firma Penn en Bauduin uit Dordrecht zette het ding voor fl. 8033,-- neer. Het licht brandde op gas; op Wieringen was sinds 1910 een gasfabriek. Naarmate de Zuiderzeewer ken vorderden kwam het baken steeds meer in de weg te staan. In 1930 werd het ijzeren gevaarte uit elkaar geschroefd en op de nieuwe Wieringer- meerdijk, halverwege Medemblik, weer opge bouwd en kreeg het de naam Lichtopstand Zeug- hoek. In 1969, 50 jaar oud, is de toren vernieuwd zodat ie opnieuw een halve eeuw dienst zou doen. Zover is het niet gekomen. Na 40 jaar, in 2009, is Lichtopstand Zeughoek voor altijd gedoofd. Maar het is goed dat hij nog dient als een herinnering aan voorbije tijden Het vuurtorentje voor en na de vernieuwing. 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 26