bracht en uitgelicht uitgelicht'; deze keer gaat het uitsluitend over lampen Ingebracht en uitgelicht nodige overleg. Het gebouw moest uitstraling hebben, maar ook niet te duur zijn. Uiteindelijk werd voor fl.59.810 de bouw aangenomen door L. Buter uit Andijk. Architect was de heer A. J. Kropholler (1881 - 1973) uit Wassenaar. Kropholler was begonnen als timmerman, maar had zich ontwikkeld als architect. Hij maakte deel uit van de Delftse school die zich liet inspireren door de Oudhollandse bouwwijze en -stijl. Hij hoorde bij een grote kring rooms-katholieke architecten waar ook Granpré Molière deel van uitmaakte. Het staat nergens geschreven, maar zou Kropholler via de laatste gewezen zijn op de gemeente Medemblik? Bij een dergelijke bouwstijl werd ook de inrichting betrokken en de beoogde lamp moest dus wel passen in de nieuwe raadszaal. In de Schager Courant van 9 januari 1941 kunnen we het volgende lezen: 'De raadszaal komt op den bovenver dieping en zal hetzelfde strenge en oud-Hollandsche karakter hebben als het uitwendige van het gebouw. Zij biedt aan de achterzijde een prachtig uitzicht over het IJsselmeer en den Wieringermeerpolder'. In juli was de feestelijke opening en kon iedereen de lamp bewonde ren. Het feit dat Kropholler in de oorlog werkte voor de overheid is hem trouwens nog duur komen te staan. Een groep architecten heeft hem in 1945 aangeklaagd voor collaboratie en daarvoor is hij gestraft. Jacqueline Mureau - Droog, afkomstig uit de Wieringermeer en nu als Medemblikse vrijwilliger in het tot Stadsmuseum getransfor meerde stadhuis laat mij de lamp zien. Op het eerste gezicht niet spectaculair. Wel met een degelijke uitstraling, net als het gebouw zelf. De lamp bestaat uit een, in een vierkant uitgevoerd, smeedijze ren geraamte met daaraan twaalf koperen lampenkappen. Vier vlak bij het plafond en acht boven de tafel. Wie als raadslid onder deze lamp zat werd wel gedwongen zijn blik op de vergaderstukken te richten, want wanneer je even naar boven keek schenen de lampen recht in je gezicht. Aan de achterwand van de raadszaal richten nog twee koperen wand- lampen hun licht op het publiek. 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 25