Ingebracht, wegge Een variatie ditmaal op de rubriek Ingebracht en Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Ingebracht In het archief van ons Genootschap liggen twee lampjes. Ze zijn precies ge lijk, behalve de maat. Het gaat om hanglampjes, vierkant met een mooi dakje erop. Het grotere exemplaar zou prima kunnen dienen als hal- of ganglamp. Je zou ze door middel van een speciale constructie aan de muur kunnen han gen. Zittend op de bank heb je dan uitzicht op vier verschillende tafereeltjes van na de onderwaterzetting. Mooi verlicht en in kleur op het glas gebracht. Het lijkt geëtst. Maar bij nadere beschouwing kan het zijn dat het ingekleurde pentekeningen betreffen, ingeklemd tussen flinterdunne glasplaatjes, bijeen gehouden door een loden frame. De lampjes waren goed verpakt, maar wat jammer dat er geen enkele aanwij zing bij te vinden was hoe ze daar in die doos terecht waren gekomen. Geen geversnaam, geen omschrijving. Een mederedactielid kwam voor het maken van een artikel in de vorige Kroniek bij een familie in huis waar een dergelijk lampje hangt. Het enige wat de eigenaren wisten te vertellen is dat het in de 50-er jaren een huwelijkscadeau is geweest. Wie zou na 1945 dergelijke lampjes hebben geproduceerd? Wie zou ze heb ben verkocht? Bij hoeveel gezinnen zouden deze lampjes hun licht hebben laten schijnen? Iemand van de archiefgroep opperde dat er op een goed moment iemand langs de deuren ging met deze handel. Vergelijk het met de aanbiedingen van luchtfoto's van je huis. Het zou kunnen, maar zeker is het niet. Misschien is er een lezer die het verlossende woord heeft. We houden ons aanbevolen. En waar we zeer nieuwsgierig naar zijn of er nog meer gezin nen zijn die een dergelijk lampje in huis hebben hangen. Weggebracht Alweer een lamp als onderwerp! De pas gevormde gemeente Wieringermeer heeft in 1941 een lamp geschonken aan buurgemeente Medemblik. Toen per 1 januari 1941 de polder een zelfstandige gemeente werd moest Medemblik afscheid nemen van een deel van haar grondgebied, dus van haar inwoners. Het zuidelijk deel van de polder maakte namelijk tot die datum deel uit van de gemeente Medemblik. Hoe het precies gegaan is en wie het initiatief heeft genomen is voor mij onduidelijk gebleven, maar de gemeente Medemblik kreeg in ieder geval een grote lamp als geschenk. Dit kwam mooi uit want de gemeente had die winter net besloten om een nieuw stadhuis te bouwen. Dat was niet vanzelf gegaan, maar vereiste het 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 24