Christelijke Plattelands Jongeren: CPJ dan vijftig cent kosten. De secretaris houdt die avond een inleiding over 'Handelsgewassen'. Na de pauze houdt voorzitter M. Montsma een lezing over de verbetering van de veestapel. Uiteraard verheerlijkt hij het Friese vee. Op de eerste bestuursvergadering bij Van Dis komt het verzoek om mee te werken aan de stichting van een neutrale Lagere Landbouwschool aan de orde. De CBTB kiest echter voor een Christelijke LLS omdat het overgrote deel der jeugd christelijk georiënteerd is. Een lijst met onderwerpen voor lezingen wordt opgesteld: Paard of tractor, verhouding werk gever/werknemer, onderhoud landbouwwerk tuigen, zomerverpleging van de gewassen, groenvoedergewassen en zo meer. Tijdens de rondvraag komt de opmerking om een volgende keer niet twee landbouw-technische onderwerpen te behandelen maar om ook telkens één principi eel onderwerp te nemen; aldus besloten. Bijzondere besluiten uit de beginperiode: niet ingaan op het verzoek om mee te werken aan een filmop name van de NCRV. Wel meelopen in de optocht ter gelegen heid van het 40-jarig ju bileum van koningin Wilhelmina. In 1940 zijn er nog vijf bijeenkom sten over afwisselend technische en principiële onderwer pen, maar de gevolgen van de oorlog voor het verenigingsleven worden al snel merkbaar. Het jaarverslag van 1942 meldt dat vergaderen wordt bemoeilijkt, dat het blad 'Ons Jonge Platteland' niet meer zal verschijnen. Het verslag van de laat ste vergadering in oorlogstijd 26 maart 1942 gaat nog keurig over 'het nut van geregistreerde rund veefokkerij' en 'de teelt van korrelmais'. Daarna gaat de CPJ geheel op stil, zoals heel veel in die oorlogstijd uit het zicht moest worden gehou den. Maar stil betekende in géén geval stilzitten, de geschiedenis heeft ons geleerd dat de jonge plattelanders in die oorlogstijd van de polder een grote en positieve rol hebben gespeeld. Na de oorlog Op 20 november 1946 wordt de eerste vergade ring in de opnieuw drooggelegde Wieringermeer gehouden in de noodschool van Slootdorp. In de volgende vergaderingen komt het emigreren regelmatig aan de orde, de jeugd vliegt uit. Op 5 januari 1950 staat een mooie combinatie op het programma: 'Het natuurjaar in de bijbel' en 'Maaidorsen'. Op 10 oktober dat jaar in een gezamenlijke bijeenkomst met de CBTB treedt de toneelgroep 'De Bromtol' uit Groningen op en na de pauze houdt Nauwen van de Christelijke Landarbeidersbond een betoog. In de notulen van 24 februari 1950 staat voor het eerst iets over samenwerken met de PJG naar aanleiding van een rede/oproep van burgemees ter Loggers voor de PJG over de Gulden Mid denweg. Kort daarop beslist het bestuur over de bijeenkomst van 25 maart om ook de dames uit te nodigen. Op 22 maart 1951 zijn in hotel Lely voor de eerste keer vertegenwoordigers van PJG en RK jonge boeren aanwezig bij een inleiding over tractoren en paarden. De PBO (Publieke Bedrijfs organisatie met o.a. het Landbouwschap) komt uiteraard ook aan de orde (23 april 1952). De laatste activiteiten die in het notulenboek vermeld staan zijn 15 januari 1953 over vliegtuigspuiten, 19 maart 1953 over beroepskeus en persoonlijke verantwoordelijkheid. Ontbrekende gegevens Dan is het boek vol en het is bijzonder jammer dat de jaarverslagen van de CPJ uit de navolgende perioden verloren zijn gegaan. Informatie over de latere periode is hoofdzakelijk opgediept uit de Wieringermeerbode. Het betreft doorgaans activiteiten met veel aandacht voor oecumene en politieke zaken PLOEGWEDSTRUtJ het ^iitmpicenJickap Georganiseerd door de gezamenlijke Land bou w-Jong eren-O rga ni salïei in de Wieringermeer Op zalerdeg 4 oktober 1958 Terrein Oaitwurdhotve Aanvang 13 uur 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 19