Christelijke Plattelands Jongeren: CPJ Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien In dit artikel wordt nagegaan hoe het de Christelijke Plattelands Jongerenin feite een jeugdafdeling van de Christelijke Boeren- en Tuinders Bondverging na de oprichting op 19 november 1937. De oprichting Op de ledenvergadering van 17 december 1937, geopend met een aantal versregels uit Jesaja, werd het reglement van de Christelijke Vereeni- ging van Jonge Boeren en Tuinders afdeling Wieringermeer (later CPJ) vastgesteld. De doel stelling was om de jonge mensen die in de landbouw opgroeiden en die in die vakrichting werkzaam wilden blijven de mogelijkheid te bieden om op christelijke grondslag samen met leeftijdgenoten te werken aan persoonlijke vorming en aan het vergroten van hun vakbe kwaamheid. Het ging toen dus om jongelui die nog maar net in de polder beland waren samen met hun ouders vanuit alle hoeken van Neder land. Het was nog wennen, de grote crisis waarde nog rond, de werkloosheid was groot en je was als jongeling in een levensfase die gekenmerkt werd door opbouw. Bouwen aan je bestaan, zoeken naar een plaats in een gemeenschap die je zelf nog moest helpen vormen. En daar bovenop de dreiging van uit de hand lopend nationalisme. Ga er maar aanstaan. Het groepsverband is dan gegarandeerd een grote steun. l>c wijsheid van de boer 23 Luistert goed naar wat ik ga zeggen, luistert aandachtig naar mijn woorden. 24 [flijft de boer de hele tijd ploegen, de akker scheuren en voren trekken? 25 Egt hij ook zijn land niet en strooit hij dan geen komijn- of karwijzaad? Zaait hij geen tarwe, gierst en gerst op hun plaats, en spelt op de rand van de akker 26 Deze vaardigheid heeft hij geleerd van zijn God die hem daarin onderwees. 27 Karwijzaad wordt niet gedorst met de slede, men rolt geen dorsrad over komijn, karwijzaad wordt met een stok uitgeslagen en komijn met een vlegel. 28 Wordt brood koren geplet Neen, het rad van de dorswagen en de paarden brengt men in beweging, maar het koren plet men niet. 29 Ook dit komt van Jahwe van de legerscharen; zijn beleid is wonderbaar, groot is zijn wijsheid. De onderwerpen De vereniging telde bij de oprichting 24 leden. Op die ledenvergadering sprak Van der Wey over Landbouwcoöperatie, dus over samen de schou ders eronder. Na de pauze komen meer organisa torische zaken aan de orde. De afdeling Wierin- germeer treedt toe tot de Nederlandse Bond en tot de afdeling Noord-Holland. Alle leden nemen Jesaja 28: 23 t/m 29 een abonnement op 'Ons Jonge Platteland'. Dhr. Kalisvaart wordt gevraagd als adviseur toe te treden. Op de vergadering van 21 januari 1938 is op uitnodiging ook aanwezig dhr. Van Vegten van de Wieringermeerbode: publiciteit is onmisbaar, al mag de advertentie in die krant niet meer 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 18