Straatnamenrubriek: Ir. Wortmanstraat Na bijna zeven jaar hoofdingenieur in Noord Holland te zijn geweest, volgde in mei 1915 Wortmans benoeming tot inspecteur-generaal, de hoogste functie binnen Rijkswaterstaat. Zijn standplaats werd opnieuw Den Haag. In die func tie werkte hij aan de verbetering en uitbreiding van de haven van Delfzijl; ook deed hij studie naar de mogelijkheid hoogovenslakken te gebruiken als wegverharding. Directeur-generaal Nadat koningin Wilhelmina in juni 1918 haar handtekening had gezet onder de Zuiderzee- wet, moesten de plannen voor de Zuiderzeewer ken worden uitgewerkt. Er werd voor gekozen eerst een verbinding te maken tussen de Noord Hollandse kust en het eiland Wieringen en daar na het gebied tussen Medemblik en het eiland in te polderen. Daarna zou aan de grote afsluitdijk worden gewerkt. Bij het uitwerken van die plannen speelde Wort- man een belangrijke rol, o.a. bij het bepalen van de plaats voor de uitwaterings- en scheepvaartslui zen en voor de grote afsluitdijk. De exacte ligging was vooral afhankelijk van de ondergrond en de stroming. Bij het bepalen van de plaats waar de af sluitdijk aan de Friese kust zou komen, had Wort- man een voorkeur voor Zurich boven Piaam. Men koos uiteindelijk voor de aansluiting bij Zurich, omdat dat tot lagere waterhoogten zou leiden. Wortman bemoeide zich niet alleen met de Zui derzeewerken als een waterstaatkundig project, maar had ook zijn ideeën over hoe de nieuwe pol ders moesten worden ingericht. Voor Wortman lag daarbij de nadruk op de landbouw. Hij was helder in zijn standpunt: voor de Wieringermeer die toen op de tekentafel lag, kregen landbouw bedrijven van een zekere omvang prioriteit. Voor stedenbouwkundige experimenten was er geen ruimte. En er zou voor erf- en wegbeplanting worden gezorgd. Wortman bleef tien jaar directeur-generaal van de Dienst der Zuiderzeewerken tot zijn pensio nering op 1 mei 1929. Bij die gelegenheid werd hij tot lid en ondervoorzitter van de Zuiderzeeraad benoemd. In 1933 nam hij het voorzitterschap op zich en bleef die functie vervullen tot zijn overlij den in oktober i939. Wortman hoorde tot de grote waterstaatsingeni eurs uit zijn tijd en kreeg erkenning in binnen- en buitenland in de vorm van ridderorden, een ere doctoraat en diverse erelidmaatschappen. Al de gemalen die ingezet werden voor de droogmaking van de nieuwe polders kregen namen van perso nen die nauw bij de Zuiderzeewerken betrokken waren geweest. Het gemaal 'De Wortman' werd in 1956 bij Lelystad in gebruik gesteld door konin gin Juliana, op dat moment het grootste gemaal ter wereld Uit: Tijdschrift voor Waterstaatsgeschiedenis 13 (2004); webversie 2006 Op dit punt werd afgeweken: als adviseur van de Dienst der Zuiderzeewerken voor het ontwerp van de dorpen en het landschap van de Wieringermeer werd aange trokken Prof. Ir. Granpré Molière. 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 13