Straatnamenrubriek: Ir. Wortmanstraat Ir. Wortmanstraat Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Hendrik Wortman werd geboren in Amersfoort op 25 maart 1859; hij overleed in Den Haag op 21 oktober 1939. Hij is ongehuwd gebleven. Hij kreeg internationale bekendheid door zijn werk aan havens en aan de Zuiderzeewerken. Hierbij een beknopt overzicht van zijn leven. Nadat hij zijn diploma HBS had gehaald, begon Hendrik Wortman in 1876 aan de opleiding tot civiel ingenieur aan de Polytechnische School, de voorloper van de Technische Hogeschool in Delft. Op 15 november 1881 begon Wortman zijn carri ère bij Rijkswaterstaat bij de Algemene Dienst in Den Haag. Zijn loopbaan bij Rijkswaterstaat zou bijna achtendertig jaar duren. De eerste jaren De eerste jaren van zijn loopbaan hield hij zich bezig met cartografische projecten in o.a. Nijme gen en Zwolle en later in Terneuzen en Assen. In Drente was hij betrokken bij de kanalisatie van de veenstreken. In 1894 werd hij overgeplaatst naar Den Haag, waar hij op het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd gedetacheerd bij de afdeling Waterstaat. Hij was er belast met de technische voorbereiding van een aantal nieuwe waterstaatswerken. Hij werkte aan het wetsont werp van 1907 voor een gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee, het afdammen van het Amstel- diep en het droogpompen van de Wieringermeer. Het was het begin van een betrokkenheid die zijn verdere leven in enigerlei vorm zou blijven. Noord-Holland In oktober 1903 kreeg hij zijn benoeming tot inge nieur bij het Noordzeekanaal. Hij werkte o.a. aan de verbetering van het kanaal, de uitbreidingvan de sluizen van IJmuiden en de vergroting van de vissershaven aldaar. In augustus 1908 kwam zijn benoeming tot hoofd van de regionale directie Noord-Holland, met als standplaats Haarlem. Behalve kanalen en wegen betroffen die ook havens, zeeweringen, enkele Waddeneilanden en de eerste werkzaamheden in het kader van de Zuiderzeewerken. In 1918 slaagde minister C. Lely er in de Zuider- zeewet door de kamer te loodsen. De wetsontwer pen moesten echter ook technisch worden voor bereid. Vanaf 1911 was ir. De Blocq van Kuffeler onder leiding van Wortman bezig geweest met onderzoek en het maken van ontwerpen voor o.a. de inpoldering van de Wieringermeer. In 1914 werd een begroting gemaakt voor de Zui derzeewerken onder voorzitterschap van Wort- man. Deze bleek ruim veertig miljoen gulden ho ger uit te vallen dan twintig jaar eerder (in 1894) geraamd was. De Eerste Wereldoorlog zorgde ech ter voor verdere vertraging van de plannen. 25ste jaargang 2017/2, nummer 77

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 12