inmiddels in de pastorie gehouden, omdat de kerk niet meer veilig is. Toch zal een nieuwe predikant worden benoemd die in de pastorie moet wonen en dus heeft de kerkvoogdij een verzoek ingediend om het Zwitserse noodkerk- je van Wieringerwerf te mogen herbouwen. En zo geschiedt: de oude kerk wordt afgebro ken en aannemer Leen Visser zal voor fl. 4.000 de noodkerk in Wieringerwerf slopen, naar Koedijk brengen en weer opbouwen. Genoem de kosten alsmede de kosten voor de verzeke ring en het onderhoud komen ten laste van de kerkvoogdij. Op 30 mei 1948 is het zover: op zondag om 15.00 uur zal de kerk worden geopend; voorgangers zijn ds. H. Bierman en de godsdienstleraar dhr. A. Slager, tevens de nieuwe voorganger. Het kerkkoor van Bergen zal enige liederen zingen. Vanaf die datum heeft Koedijk weer een eigen kerkgebouw dat gebruikt wordt voor kerkdiensten, dopen, belijdenis, zondagsschool, kortom voor alles waar een kerk voor wordt gebruikt. Acties voor de kerk zorgen voor de nodige extra inkomsten, maar de financiële situatie blijft zorgelijk. De afloop De situatie wordt helemaal penibel als de noodcommissie in 1951 tot de ontdekking komt dat er nooit huur is gevraagd voor het gebruik van de noodkerk. Gelukkig wordt de achterstallige huur kwijtgescholden maar vanaf 1951 wordt, hoewel symbo lisch, een huur van fl. 100 gevraagd. Ondanks subsidie voor het traktement van de godsdienstleraar-voorganger blijft Koedijk een noodlij dende gemeente. Dhr. Slager vertrekt in september 1951 en daarna worden de kerke lijke zaken waargenomen door predikanten uit de om geving. In 1963 wordt voor de kerk nog een klokkenstoel gebouwd en de gerestaureerde luidklok uit de voormalige kerk wordt hierin opgehangen: er kan dan weer geluid worden! Het kerkbezoek loopt meer en meer terug en op 25 december 1995 wordt de laatste kerk dienst in de noodkerk gehouden en komt een einde aan een heel lange kerkelijke traditie. Vanaf 1995 wordt de 'barak' nog gebruikt voor culturele activiteiten en nu is het in gebruik als uitvaartcentrum door uitvaartverzorger Duin. Terugkijkend kun je concluderen: 'Een klein gebouw maar met een groot verleden'. Iets om zuinig op te zijn! Enkele opmerkingen: - De PBH zorgde in de oorlog met name voor de distributie van voedsel, o.a. de verdeling van bonkaarten. In het algemeen was hij een schakel tussen bevolking en overheid; na de onderwaterzetting heeft deze functie (klaar blijkelijk) nog enige tijd bestaan. - Mevr. Gonnie Appel-van den Oord uit Koedijk (oud-Wieringermeerse) bracht ons op het spoor van het verhaal 'Noodkerkje van Koedijk' van de Werkgroep Koedijker Verleden. Met toestemming van deze werkgroep hebben wij voor dit artikel gebruik gemaakt van dat verhaal. Met dank uiteraard Het noodkerkje van Wieringerwerf Het interieur van het kerkje. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 46