Het noodkerkje van Wieringerwerf meer dan een barak met een torentje erop, maar voor zijn doel bijzonder geschikt. Een week later is de kerk gereed en op zondag 12 mei 1946 wordt het kerkgebouw in gebruik genomen. De kerk is meer dan vol, er moeten zelfs mensen staan; ds. Germans gaat in deze dienst voor. Heel bijzonder is het feit, dat er drie kinderen worden gedoopt, als een symbool in een polder waar alles weer van de grond af moet worden opgebouwd. Burgemeester Loggers en ds. Krijtenburg van de Doopsgezinde Broederschap spreken enkele vriendelijke woorden en in het dankwoord wordt ir. A. Ovinge nog genoemd voor zijn bemoeiin gen om de kerk in Wieringerwerf te krijgen. Bij de uitgang wordt gecollecteerd met hoeden, omdat de collectezakjes nog niet aanwezig zijn. Het gebruik Alle kerkgenootschappen mogen volgens ds. Germans gebruik maken van het gebouw. En dat gebeurt dan ook: op zondag worden voortaan meerdere diensten gehouden, om 10.00 uur: Gereformeerd, 14 uur: Nederlands Hervormd, 16.00 uur: Gereformeerd en soms 19.00 uur: Doopsgezind. Naderhand maken ook de Christelijk Gereformeerden op gezette tijden gebruik van de kerk. De katholieken overigens gebruikten eigen locaties. De kerk wordt niet alleen voor kerkdiensten gebruikt, ook wordt er gebruik van gemaakt door het onderwijs. Ook de schoolgebouwen moeten hersteld worden en om toch plaats te kunnen bieden aan alle scholieren in de Wieringermeer, wordt ook dankbaar gebruik gemaakt van de noodkerk. De consistoriekamer doet voor velerlei doel einden dienst; de Plaatselijke Bureau Houder (PBH: zie onder) heeft er regelmatig zitting, scholen en andere instellingen houden er hun (jaar)vergadering, filmavonden en cursussen worden georganiseerd. Spoedig is de consistoriekamer elke avond bezet en soms moet in kerk en consistorie tegelijk wor den vergaderd. De noodkerk wordt langzamer hand een vertrouwd beeld in Wieringerwerf. Ondertussen wordt hard gewerkt aan het herstel van de kerken in Wieringerwerf. De Nederlands Hervormde kerk is bijna klaar en dus zal het noodkerkje in september weer uit het dorp verdwijnen. Echter, in Koedijk is een onhoudbare situatie ontstaan en de Nederlands Hervormde Gemeente aldaar heeft verzocht de kerk te mogen gebruiken ter (tijdelijke) vervan ging van de gesloopte stenen kerk. In Wierin- gerwerf wil men graag de houten noodkerk langer houden maar in Koedijk is zij veel meer nodig. En zo wordt het kerkje in april 1948 uit elkaar gehaald en klaargemaakt voor transport. De situatie in Koedijk De oude kerk heeft een markant torentje en een interieur met typisch dorpse notabelenban- ken; met een orgeltje met barokachtige sierpijpen en een wankele galerij. Talloze restauraties, ondeskundig en lelijk uitgevoerd, hebben het kerkje geen goed gedaan. De kosten voor onderhoud en verdere restauraties zijn te hoog gewor den en financiering blijkt onmogelijk. De kerkdiensten worden Het noodkerkje klaar voor gebruik. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 45