Tijdelijk onderkomen en wederopbouw van aanspoelend materiaal, via Domeinen een krediet lospeuteren bij het Ministerie van Finan ciën, dijkwachten organiseren, voeding en onder dak verzorgen, en brandstof zien te vinden. Na de bevrijding droeg de commissie enkele taken over aan de tijdelijke gemeentebesturen. Om echt verantwoord te kunnen handelen was een stevige rechtsgrond noodzakelijk. Het Ko ninklijk Besluit van 7 mei 1945 aangaande de we deropbouw in zijn algemeenheid bood uitkomst. Op advies van Mr. H. Scholten uit Alkmaar gaf dit besluit de rechtsgrond tot oprichting van de Dienst Wederopbouw Wieringermeer, niet na eerst uitgebreid overleg op landelijk niveau. Er lag een gigantische klus te wachten. Oude werkkampen, nieuwe werkkampen, keten, woonwagens, stallen en strobalen, werkelijk alles werd ingezet om mens en dier onderdak te bie den. De vraag naar bouwmateriaal was in heel Ne derland onvoorstelbaar groot dus de aanlevering verliep slechts mondjesmaat. Bewoners sloegen zelf aan het stenen bikken, van puin weer bouw stenen maken. Alle beetjes hielpen. De Commis sie of Dienst Wederopbouw Wieringermeer heeft in een drietal jaarverslagen verslag gedaan van alle werkzaamheden die van 1945 tot 1949 werden ver richt om de Wieringermeer te herstellen. De infra structuur, de beplantingen, de nutsvoorzieningen, woningen, scholen, boerderijen en winkels, eigen lijk alles werd door de Dienst geregeld en dat al is terug te lezen in die verslagen, van dakpan tot toiletpotten. In het Genootschap kunt u er in alle rust doorheen bla deren. De verslagen zijn uitgebreid, nauwkeurig, gedetailleerd en mooi om te lezen; al wordt het denken over de zinloosheid van de vernie ling er wel door aangewakkerd. Voor het personeel dat in de bui tendienst werkzaam was, werden een zestal directieketen geplaatst, te weten aan de Sportweg in Midden- meer, aan het Wagenpad, Ooster- middenmeerweg en Noorderkwel- weg, aan de Schagerweg bij Lutje-Kolhorn en aan de Westerterpweg in Slootdorp. Terugkerende gezinnen werden merendeels on dergebracht in noodwoningen door de Dienst Wederopbouw geplaatst, of als particulier initi atief. Lees hierover op pagina 24 het artikel van Laurens van der Vaart. Pas in 1953 werd de laatste boerderijwoning op geleverd, hoeve K86 aan de Medemblikkerweg. Het grootste leed was geleden maar we zullen het nooit vergeten Onderstaand nog enkele cijfers b, Huisvesting van de dienst. Aanvankelijk was de dienst gevestigd in een gedeelte van Huiie St. Radboud. Ridderstraat 10 en in bet parochiehuis ..St. Pieter". Ridderstraat 9. te Medemblik. De beschikbaarstelling geschiedde door tussenkomst van de districts-miltaire commissaris te Hoorn. De ingebruikneming vond plaats op 1 Juni 1945. Naderhand, n.L op 4 Februari 1946, respectievelijk 15 December 1945. werd de verhouding met de eigenaren, respectievelijk de Vereniging van Fraters van Tilburg en het R.K Kerkbestuur van de Heilige Martinus te Medemblik, in een huurovereenkomst vastgelegd. De huur bedroeg respectievelijk 200,— en f 140.per maand. De beide gebouwen werden in Augustus J946 ontruimd, toen De dienst moest zelf ook onderdak hebben. Bronnen: - Verslagen Dienst Wederopbouw 1945-1949 - De Inundatie van de Wieringermeer in 1945 door E. de Cock en WJ.Z. Willemse. De Wieringermeer bood in de oorlog onderdak aan: 740 Bewoners Joods Werkdorp. 1934-1941 2600 Evacuees uit Woudenberg. mei 1940 1200 Soldaten op terugtocht uit Friesland. mei 1940 Een onbekend aantal onderduikers. 1940-1945 Vele Helderse vluchtelingen. 1941-1945 Ontelbare voedselzoekers. 1944-1945 Op 17 april 1945 werden de rollen omgedraaid. Vluchten moest. De Wieringermeer kreeg onderdak voor: 7023 Inwoners (per 1-1-45) plus een onbekend aantal onderduikers. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 40