de bevrijding afwachten, de dijk repareren en het water wegpompen. Een hevige voorjaarsstorm maakte een eind aan die droom. De volgende dichtregel vertelt het hele verhaal: Het staatje hierboven laat zien dat die dichtregel de pure waarheid meldt: na de tweede droogleg ging op 11 december 1945 troffen we een grote puinhoop aan. Onze onbewoonbare wereld moest zo snel mogelijk weer bewoonbaar gemaakt wor den. In 1946 droeg de polder weer praktisch 100% vrucht, aldus het jaarverslag van de Vereniging van Bedrijfsvoor lichting in de Wieringermeer, voorwaar een bewonderens waardig snelle opstanding, maar dat betekende wel dat ei genlijk al het werk weer terug was in de polder. De werkende mens kon, of beter, moest aan de slag, werken aan de wedergeboorte van het land en de samenleving. Alle dagen vanuit het oude land de polder in per fiets of lopend, dat vroeg te veel tijd en energie. De Dienst Wederopbouw, ingesteld op 21 september 1945, zorgde voor tijdelijk onderkomen voor velen. De dienst had tot taak de Wieringer- meerpolder weer geheel op te bouwen. Achteraf klinkt het eenvoudig maar vanuit een totale chaos een dergelijke dienst opbouwen is geen sinecure. Na een paar nachtjes onrus tig slapen en enkele pogingen om met een boot nog wat bezittingen uit het water te red den, bleef er voor de verdrevenen niet meer over dan toekijken. Kraag omhoog, handen diep in de zakken en knarsetandend, zwijgend, rade loos, werkeloos. Ook toen waren er doeners. Drie van hen staken de koppen bij elkaar, zij namen het initiatief om de Centrale Commissie Wieringermeer (CCW) op te richten. Zo staat het echt in het eerste verslag van de Dienst Wederopbouw, een drietal. Jammer dat er geen namen bij staan. Zonder het onder NSB-leiding staande gemeentebestuur gingen ze aan de slag. Domeinen en Waterschap boden snel hulp. Na de bevrijding was de weg naar Den Haag ook vrij. Ondertussen had de CCW, een commissie die elke rechtsgrond miste, zich belast met het regelen van vele zaken. Zoals het bergen Tijdelijk onderkomen en wederopbouw Aantal [ijMljllril '7-4-'M5 On- brM~l>adi|(d Schade beneden jow,— Schade boven f JinW, Totaal Utrhngrrwcrf ij6 "4 1G1 Midilfnrowf 2-J7 geril 7 39 101 Sboldorp "55 gCCA J 27 1*1 Dc schade aan dc opstallen builen de dorpen was als volgt; Van dc 513 pachterswoningen hadden 74 een schade van o- 25 41 een schade van 25- 50 15 een schade van 50- 75 383 een schade van 75-100 "Ziet wat de wateren vermogen, We zijn uit huizen heengetogen en op puin teruggekeerd...." Kamp Bouwvak— arbe iders Land arbeiders Medemblik 47 93 Hiddenmeer 17 27 Oude Zeug 9 71 Slootdorp 85 22 Wieringorwcrf 69 8 De Commissie Wederopbouw Wieringermeer, die tot taak had de voorberei ding en de leiding van alle werkzaamheden, strekkende tot het herstel van het verkeerswezen, van de drooglegging, van de technische uitvoering van de weder opbouw en al wat daarmede samenhangt, allee beperkt tot het gebied van de ge meente Wieringermeer, heeft deze taak van 21 September 1945 - 1 Januari 1949 uitgevoerd. In dit tijdvak financierde de Commissie Wederopbouw Wieringermeer alle uitgaven van publiekrechtelijke lichamen voor het horstellen van oorlogs schade in de Wieringermeer. De totale kosten beliepen 14.208.488,61. hTa 1 Januari bleven op verzoek van de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de leden der Commissie en de Secretaris zich met de liquidatie belasten. Uit jaarverslag 1948 van de Dienst Wederopbouw p. 26 Bijgaand een staatje waarop te lezen valt waar de werkers tijdelijk onderdak vonden. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 39