Tijdelijk onderkomen en wederopbouw Historisch Genootschap Wieringermeer Rein Kooien Mijn opa zat weleens op zijn praatstoel en dan waren wijde kleinkindereneropuit om hem de meest barre verhalen te ontlokken. Watersnoden en oorlogsverhalen stonden hoog op de wenslijstjes. De goeie man was van 1881 dus naast oorlogsverhalen kwamen ook diverse crisissen langs. Zijn boerderij stond nabij de Eendrachthet water dat het eiland Tholen scheidde van de provincie Brabant en niet ver van België, dus de Eerste Wereldoorlog was zijn favoriet en dan speciaal de Belgische vluchtelingen die massaal naar Nederland kwamen. Met rode oortjes hoorde je al die treurige verhalen aan. Maar met het ouder worden ontdek je dat die vertellingen niet zo bijzonder waren want tijdens je verdere leven zie je de vluchtelingen stroom almaar blijven bestaan. Vluchten voor rampspoed is van alle tijden. Oorlogsgeweld, natuurrampen, honger, het maakt niet zoveel verschil waardoor een mens ontheemd raakt, eenmaal op pad is de belangrijkste vraag: waar kan ik mij te rusten leggen en waar kan ik iets te eten vinden. Vandaag de dag is het een probleem maar in het nabije verleden was het weinig anders. De Molukkers, de Hongaren, de Belgen, om een paar groepen te noemen die in de twintigste eeuw naar Nederland kwamen met de vraag mogen wij bij jullie aanschuiven. En om dichter bij huis te blijven, de Wieringermeer heeft ook goed meegedaan. Een lezing voor het Genootschap door Jasper Leek leerde ons dat op ons grondgebied in de middeleeuwen 7 nederzet tingen geweest zouden zijn. Weggespoeld. Over de bewoners van die tijd weten we niets, of ze zijn allemaal verdronken of ze zijn gevlucht. Toén al, en dan hebben we het over bijna 700 jaar geleden. In 1945 waren we wéér aan de beurt. Het verhaal van de onderwaterzetting is bekend, maar wat daarna? Alle gastvrijheid ten spijt, het gros van de vluchtelingen wilde dolgraag terug naar huis. Direct bij aankomst op het veilige oude land was de roep 'we gaan zo snel mogelijk weer terug' niet van de lucht. Het leek een kwestie van KflAFtT B Verspreiding van de bewoners der Wieringermeer over dc gemeenten in Noord-Holland Waar we op 17 april 1945 heen vluchtten. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 38