Straatnamenrubriek: van Steenstraat Na de begreppeling moet een intensieve bo- demkartering plaatsvinden; Ir. Van Steen krijgt hierover de leiding. Het onderzoek naar de grondsoorten, vooral klei, is van groot belang voor de gewassenkeus en later bij de uitgifte van bedrij ven, voor de bepaling van de pachtwaarde. Een van de karteerders is de ons bekende Theo List (zie zijn boek 'Een pionier vertelt'). Uiteindelijk moet een zo gedetailleerd mogelijke bodemkaart het resultaat zijn. Tussendoor leidt Van Steen excursies naar de Zui derzeewerken, mede op verzoek van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in de Anna Paulow- napolder: eerst wordt het machinaal sloten graven nabij Aartswoud bekeken en daarna het graafwerk in het meer zanderige gedeelte bij De Haukes; ver volgens wordt een kleine wandeling gemaakt naar gemaal Leemans en tot besluit worden de sluis- werken bij Den Oever bewonderd. Dat Van Steen zijn werk goed doet komt tot uiting in zijn aanstelling tot inspecteur in vaste dienst van de Landbouwcultuurmaatschappij die in 1931 is ingesteld voor het in cultuur brengen van de polder. Inspecteur A.Minderhoud heeft daar de leiding en Van Steen is hoofd van de voorlich tingsdienst. Als zodanig zit hij in de Commissie van Toezicht die zich bezig houdt met cursussen op het gebied van de landbouw; is hij regelma tig excursieleider op verzoek van de Hollandse Maatschappij van Landbouw of de gezamenlijke boerenbonden of houdt hij lezingen op allerlei ge bied. Bijvoorbeeld een lezing over het inkuilen van persvoeder, waarbij Van Steen verband legt tussen de grondsoorten en de te verbouwen gewassen die geschikt zijn voor het inkuilen. Het gezin Van Steen moet in Middenmeer ge woond hebben, want de gezinskaart van Medem- blik geeft als begindatum 10-06-1933 en de Alk- maarsche Courant meldt op 23-04-1936 dat hij de standplaats Middenmeer inruilt voor Alkmaar. Begin 1936 volgt Van Steen Minderhoud op als In specteur van de Landbouwcultuurmaatschappij. Het ontginningswerk loopt langzaam ten einde en wordt eind 1937 geacht te zijn afgelopen. Op 1-01-1938 wordt het Openbaar Lichaam 'De Wie- ringermeer' in het leven geroepen met Smeding als directeur en onder hem twee plaatsvervangen de directeuren, onder wie Ir. Van Steen. Het Rijk riddert met name de landbouwkundige afdeling en zo worden de ingenieurs Smeding, Van Steen en Bosma koninklijk onderscheiden als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Op 1 januari 1940 wordt er weer gereorganiseerd en vindt een samenvoeging plaats van de Cul tuurtechnische Afdeling en de Afdeling Onder zoek tot Landbouwkundige afdeling waar Ir. Van Steen de leiding krijgt. Op februari 1941 wordt hij bevorderd tot hoofdinspecteur van het Openbaar Lichaam. Zijn werk hier, hij woont inmiddels in Alkmaar, loopt ten einde en begin 1942 vertrekt het gezin naar Zwolle. Daar is hij tot 1963 hoofd van de Landbouwkundige Afdeling van de Direc tie van de Wieringermeer en als zodanig in dienst van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Het is duidelijk en begrijpelijk dat een straat naar hem is vernoemd Bronnen: - Nieuw Land Erfgoedcentrum, project Verhalen Vissen, interview met Johan Vos, 11 oktober 2011 - Wieringer Courant 1931-1941 - Wording en Opbouw van de Wieringermeer (1955) - www.wiewaswie.nl 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 33