Straatnamenrubriek: van Steenstraat Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Christianus Leonardus van Steen (1898-1977), was van 1940 tot 1963 hoofd van de Landbouwkundige Afdeling van de Directie van de Wieringermeer. Van Steen heeft de landbouwwinterschool gevolgd in Roosendaal. Toen hij klaar was, zou hij thuis gaan werken op de boerderij, maar Van Steen was meer student dan boer. Hij vroeg raad aan Jac. Vos, voorzitter van de landbouwwinterschool. Deze zei tegen hem: 'Van Steen, jij bent een goede student, waarom ga je niet de hbs volgen, als avondschool? Dan kun je daarna, als je dat wilt, naar de Land bouwhogeschool in Wageningen.' Die weg heeft hij gevolgd. In heel korte tijd heeft hij de vakken op hbs-niveau gehaald die nodig wa ren om naar Wageningen te gaan. In Wageningen heeft hij in de jaren twintig zijn studie voltooid. Hij heeft toen op het punt gestaan naar Indonesië te gaan, omdat er in Roosendaal geen werk was. Heel veel studenten van de Landbouwhogeschool die ook een beetje tropische landbouw gevolgd hadden, gingen toen naar Indonesië, het toenma lige Nederlands-Indië. Vlak daarvoor had hij contact gehad met ingenieur Alphons Roebroek. Als directeur van de zuivelfa briek in Roosendaal had Roebroek in 1919 aan de wieg gestaan van de plaatselijke landbouwwinter- school. Uit die periode kende hij Van Steen. Roe broek was in 1930 lid geworden van de Directie van de Wieringermeer en zei tegen Van Steen: 'Wij moeten een paar ingenieurs hebben voor de Wieringermeer!' En zo is Van Steen bij Smeding terechtgekomen, die op dat moment voorzitter van de Wieringermeerdirectie was. Deze vroeg hem, gaat het verhaal, of hij tot tien kon tellen: om de drainage goed op de kaart te kunnen krijgen, moesten de greppels geteld worden. En als je over zo'n kavel liep en je moest tot honderd tellen, dan was je na de vijftigste de tel kwijt. Van Steen moet al in 1928 in dienst zijn gekomen bij de Wieringermeerdirectie, want op 25 februa ri van dat jaar staat hij in Schagen ingeschreven, later dat jaar gevolgd door zijn vrouw Catharina Mientjes met wie hij in september 1928 trouwde. De eerste vier kinderen worden dan ook geboren in Schagen. Als landbouwkundig ingenieur werd hij lid van de Proefpoldercommissie die, uiteraard, begonnen was in de proefpolder Andijk en nader hand naadloos overging in hetzelfde werk voor de Wieringermeer, dat wil zeggen vooral onderzoek op het gebied van ontwatering, grondbewerking, bodemkartering, humusontleding. In 1930 krijgt Van Steen een aanstelling als tijde lijk adjunct-directeur bij de Wieringermeer. Als de polder in augustus 1930 is drooggevallen wordt begonnen met de begreppeling, met name voor de ontwatering. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 32