Wonen na de onder waterzetting Historisch Genootschap Wieringermeer Laurens van der Vaart Tijdens een zoektocht naar ervaringen en belevenissen van het wonen in een noodwo ning kwam ik op diverse adressen terecht. Ik sprak met zes ervaringsdeskundigen die, zij waren toen tussen 5 en 25 jaar, in een noodwoning hadden geleefd. Overal kwamen de oude plakboeken tevoorschijn. Geert Koekoek, Tine Koekoek-Viersen, Dick Schenk, Lies Schenk- van der Oord, Wim Smit en Gré Smit-Schenk zorgden samen voor onderstaande ingredi- enten over de komst en het verdwijnen van noodwoningen na de onderwaterzetting. Allerlei soorten noodwoningen Wie denkt dat alle voormalige bewoners na de onderwaterzetting in een Zweedse noodwoning werden gehuisvest, heeft het mis. Op verschil lende plekken kwamen eigen aangeschafte noodwoningen te staan. De onderwaterzetting was eind april 1945 een feit. Alle gewassen, net ingezaaid of al in bloei, verdwenen onder water en stierven af. Oogst jaar 1945 was verloren, een enorme schade. Daarbovenop kwam alle schade aan boerderij en en woningen. Nadat de polder in december 1945 voor de tweede maal droog was gevallen, werd de drang van de landbouwers steeds groter om aan de slag te gaan op hun verwoeste land. Nu zaten velen van hen buiten de polder: in omringende plaatsen als Medemblik, Aarts woud of Kolhorn. Elke dag heen en weer naar het land en verwoeste boerderij was geen goed werkende optie. Bovendien werd in die tijd nog veelvuldig gebruik gemaakt van paarden. Voor mens en dier moesten oplossingen komen. Een aantal boeren had kennissen, familie of relaties in de omgeving en op die manier koch ten zij ergens zelf een noodwoning voor enkele honderden guldens. Die woning werd geplaatst naast de overblijfselen van de boerderij. Het nieuwe huis werd aangesloten op de bestaande waterleiding en het elektriciteitsnet. En er was hier en daar ook een kwast verf nodig om het geheel te beschermen tegen weer en wind. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76 JAARVERSLAG 1545-1944 bijlast XVII.

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 26