Ingebracht en uitgelicht Op zoek naar meer gegevens geeft de beeldbank van onze website gelukkig nog wat extra feiten. Er staat een hele rij foto's op van de boerderij van de familie Wierts, de schenker van de sleutels. De boerderij stond aan de Oosterkwelweg, vlakbij de brug van de Oom Keesweg. Enkele dagen na het opblazen van de dijk is de heer Wierts met paard en wagen met daarop een koolvlet plus enkele helpers vanuit Medemblik naar de oude Zeug ge trokken. Daar troffen de mannen een pontje aan, onder aan de dijk. Dat was nog veel beter dan een koolvlet! Met het pontje zijn ze naar de boerderij gevaren en hebben daar nog wat meubilair van de bovenverdieping weten te redden. De tocht is niet voor niets geweest. Maar ongetwijfeld wel ver drietig. Dankzij het idee om een fototoestel mee te nemen kunnen wij nu via een paar plaatjes op de beeldbank deze expeditie meebeleven. Zo zit er achter een simpel object uit het archief, zoals nummer 00967, een heel verhaal. vaste arbeiders met hun gezinnen tijdelijk kunnen worden ondergebracht. Ze zullen elk drie slaapkamertjes en een woonkeuken bevatten. Ook aan het woonhuis wordt hard gewerkt. In deze boerderij heeft het water niet zo hoog gestaan zodat de bovenverdieping gespaard is gebleven. Boven mogen we ook kijken en daar is een geïmproviseer de keuken waarin de boerin zo graag een schoorsteen wil hebben, ze kookt nu maar op petroleumstellen. De kindertjes zitten samen op een grote stoel voor het raam als we in de woonkamer komen. Ze trek ken ernstige snuitjes als ze gekiekt worden, maar zeggen niets.' Verderop lezen we nog: 'We stoppen nog even bij een boerderij waar we in de 'hongerwinter' zoveel goeds ondervonden hebben. Ook hier is het woon huis geheel verdwenen en van de schuur staan nog slechts de stalen spanten die het dak dragen. Achter de schuur in een houten keet vinden we de zoon des huizes die erg verrast is ons zo plotseling te zien. Hij is nog op de landbouwschool, maar de cursus eindigt als het land de arbeidskrachten weer nodig heeft. Wederzijdse groeten, nog een blik op de ruïne en even zie ik in gedachten de huiskamer daar in de avond met de gedekte tafel, verlicht door een petroleumlamp, eromheen het gezin en de vreemden die honger hadden en de twee kinderen uit de grote stad die eten mochten zoveel als ze lustten...' Tot slot. Verderop in 'De Inundatie 50 jaar na dato' staat een citaat uit een niet nader genoemd krantenartikel. De journalist schrijft in april 1946: 'We komen nu vlakbij een boerderij die al bewoond is en stappen uit. Een paar kin dertjes (Wolly en Siebe) voor het raam van de bovenverdieping en gluren naar ons tussen de gordijnen. De boer komt ons tegemoet en laat zien hoe in de wagenschuur gewerkt wordt aan twee noodwoningen waarin twee Het pontje, verankerd voor de ramen van de bovenverdieping van de boerderij. Een volgeladen pontje. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 25