Ingebracht en uitgelicht Zomaar een sleutelbos Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Op zoek naar een passend 'ingebracht en uitgelicht'-voorwerp voor deze Kroniek wees één van de dames van de archiefgroep me op een doos met het nummer 111 erop. In de doos zat een kaartje met daarop: '1-1943. Het gemeentebestuur stelt een evacuatieplan op i.v.m. de oorlog. In april krijgt de bevolking instructies. Er wordt een wijkcommandant aangestelden in geval van een evacuatie moeten de sleutels bij hem in bewaring worden gegeven in de z.g. sleutelzakjes.' Maar het sleutelzakje ontbrak. Een sleutelbos zat er wel in. In de computer staat onder object 00967 het volgende: 'Zakje 1944, afmetingen 7-21 cm., voor huissleutels i.v.m. evacuatie. Voor groepsleider A.Wierts, wijk 111, groep 10, Kwel- weg. Schenking J.Wierts.' In de uitgave 'De Inundatie 50 jaar na dato' van het Genootschap staat dat al in december 1943 door het Gemeentebestuur een commissie voor de evacuatie van de bewoners van de Wieringer- meer is ingesteld. De polder werd verdeeld in diverse wijken. Aan het hoofd van iedere wijk werd een groepsleider aangesteld. Deze man had de taak om, als de tijd daar was, de bevolking te waarschuwen. Daarna was het de bedoeling dat iedereen binnen een nader aan te geven tijdsduur G I zich moest melden op een aangewezen verzamel plaats. Daar moest men de sleutels inleveren en gezamenlijk vertrekken. Op eigen gelegenheid de gemeente verlaten was verboden. Alle beschikbare vervoermiddelen moesten ter beschikking worden gesteld aan de leiding. Wat je wel en niet mocht meenemen werd nauwkeurig beschreven. Midden april 1945 kwam het zover. We weten allemaal hoe het gegaan is. De Wieringermeer- ders moesten huis en haard verlaten. Maar van al die plannen kwam niet veel terecht. De verza melplaatsen zijn nooit bezocht en de verkregen papieren zakjes met sleutels zijn niet ingeleverd bij de groepsleider. Hoeveel gezinnen zouden dat anders wel gedaan hebben? Zomaar je sleutels van je huis inleveren? Wat gebeurt daarmee? En wanneer krijg je ze terug? Deze sleutelbos staat voor het thuis wat men had tot 17 april 1945. En waarvan men, in het ver trouwen er na verloop van tijd weer in te kunnen trekken, de sleutels meenam naar het evacuatie adres. Zo te zien geven deze sleutels toegang tot diverse kasten, een geldkist(?), een voor- en een achterdeur. Mevrouw Rispens vertelde me een tijdje geleden dat haar moeder één kast vol had gestopt met mooie spullen, de deur op slot had gedaan en de sleutel meenam. Helaas, het huis overleefde de onderwaterzetting niet. Het enige wat overbleef was de sleutel. Zeer waarschijnlijk is het met deze hele bos hetzelfde vergaan. 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 24