Geothermie, een reis door de tijd Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Het Genootschap hield dinsdag 28 februari 2017 haar jaarvergadering. Na de pauze hield dhr. Robert Kielstra een lezing over de interessante wereld van aardwarmte en wat daar zoal bij komt kijken. Als directeur van de Energie Combinatie Wieringermeer (ECW) vertelde Kielstra hoe de verwerking en het gebruik van aardwarmte op Agriport tot stand is geko men. Daar is een proces van jaren aan vooraf gegaan. Diverse grondonderzoeken en vergun ningen waren nodig. ECW is een samenwerking aangegaan met de op Agriport aanwezige bedrij ven. Ze beheren alle infrastructuur zoals gas, water, elektra, glasvezel, stadsverwarmingsnet en warmwater. De bedrijven op Agriport hebben een aandeel in het ECW. Water van 90 graden Dat er water opgepompt wordt is op zich al iets bijzonders maar dat het water van 90 graden is en van 2500 meter diepte, is iets om je over te verbazen. Er wordt gemiddeld 240 m per uur opgepompt uit twee putten en dan komt er nog een proces aan te pas voordat het de kassen in gaat. Er gaat niets verloren want het tot 35 gra den afgekoelde water gaat weer terug in de put en wordt opnieuw verwarmd. Dit proces kun je wel dertig jaar toepassen. Daarna zal het opge pompte water wel iets minder warm zijn maar nog voldoende om de kassen te verwarmen. Er is momenteel 360 ha glastuinbouw op Agriport die gebruik maakt van aardwarmte. Gasbronnen Naast de warmte is er ook CO2 nodig voor de groei van de planten. Dit komt bij HVC Alkmaar vandaan. Over de samenstelling van de grond lagen is veel bekend dankzij vroegere onderzoe ken naar gas. Er is 40 jaar gas gewonnen en mo menteel zijn deze gasbronnen in het bezit van Vermilion Energy BV. Achter Slootdorp en aan de Alkmaarse weg zijn nog gasputten die bijna uitgewerkt zijn. De opbouw van de ondergrond is allemaal te achterhalen via TNO dinoloket.nl. Momenteel heeft ECW twee putten, ondertus sen wordt een derde geslagen. En een vierde is gepland nabij Twisk. In totaal, samen met de putten aan de Alkmaarseweg, zijn er dan zes putten. Men hoopt in 2018 op 8 putten te komen om aan de behoefte te kunnen voldoen. Momenteel is dit nog in onderzoek. 300 miljoen jaar oud Na afloop van zijn lezing overhandigde Kielstra de voorzitter van het Genootschap een flesje met zand: Upper Rotliegend Sandstone van 300 mil joen jaar oud en afkomstig van 2250 m diepte. De voorzitter bedankt dhr. Kielstra voor zijn duidelijke en goed verzorgde lezing en overhan digde hem een cadeaubon 25ste jaargang 2017/1, nummer 76

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2017 | | pagina 15