Historisch Genootschap Wieringermeer Ina Hoogenbosch-Glas Op de ledenvergadering van het Historisch Genootschap van 15 november jl sprak Marbel de Graaf-Montsma van de bezoekboerderij 'Leven van de wind'. Zij vertelde wat er zoal het jaar door op deze boerderij aan de Oosterterpweg in Wieringerwerf gebeurt. Als de tulpen weer beginnen te groeien komen de bezoekers. Ze is drie jaar geleden begonnen op verzoek van Sandra Munster. De toeristen wilden niet alleen tulpen zien maar natuurlijk ook de windmolens. Het eerste jaar was een groot succes: er kwamen in korte tijd meer dan duizend bezoe kers. Een ruimte in de schuur werd als ontvangst ruimte ingericht, maar in de loop der tijd bleek dit algauw te klein. Een wand vol met foto's met wat er zoal gebeurt op de boerderij is een schot in de roos. 'De foto waar onze kinderen op staan wordt het meest genoemd en bewonderd', vertelt Marbel trots. Ze deed mee met de week van de akkerbouw en geeft workshops pannen- koekenbakken. Ruim 200 kinderen zijn langs geweest. Voordat er gebakken wordt gingen ze eerst het land op en konden ze de tarwe voelen en ruiken, dan mochten ze met de tarwekorrels spelen, ze door hun vinger laten glijden. 'Daar zijn ze zo een tien minuten zoet mee', geeft Marbel aan. Ze laat daarna de tarwekorrels malen, de eieren worden uit het kippenhok gehaald en dan komt pas het bakken. Maar ook het boerenaanschuifdiner was een groot succes. Het was een probeersel maar het sloeg aan: 40 mensen schoven aan. Wat ook nieuw was, was de campingnacht op de Open Winddag. Lekker barbecueën met muziek erbij van een accordeonspeler. Tijdens de barbecue komt de windwachter vertellen over windenergie en molens en daarna slapen onder de windmolen. mrirri P$. High tea is ook een van de vele mogelijkheden bij De Graaf. Er werden zelfs vergaderingen belegd omdat men eens van de snelweg af wilde. Ze heeft eigenlijk nooit echt een bedrijfsplan ge had en dook met alles wat ze had in dit avontuur. Niet wetende dat het zo'n groot succes zou wor den. Als je dan ook nog het Nederlands kampioen schap strobalen laden naar je toe weet te halen dan ben je goed bezig. Dit werd voor het f.T tweede jaar gedaan en iedere JHT ifec -A. keer leer je weer van wat wel en niet kan. Tijdens deze kampioenschappen bakte ze ook patat en dat was een schot in de roos. Als aardappelver bouwer laat je je zo wel zien. Een groep Koreaanse studen ten was ook te gast en leerde ook patat bakken. Het was een heel andere kijk op het boerenleven voor deze Koreanen maar ook dit kan bij de boer. Tijdens de Boerenversmarkt had ze op verzoek van Sandra Munster ook patates frites gebakken, het was daar voor de eerste keer en het viel haar mee; ze hebben enorm veel patat gebakken. Zo zie je dat het leuk is en wat voor kracht het geeft om samen te werken. 'Het is de kracht van de eenvoud, daar zijn we dol op', vertelde ze enthousiast. En tegen de leerlingen van de scholen die hier komen zeg gen we: 'Iedereen moet boer worden'. In de winter is het rustiger en zoeken we naar nieuwe mogelijkheden, spelarrangementen of andere ideeën, we zoeken nog. 'Hoe laat je zien hoe mooi het boerenleven is? Waar de wind me heenwaait geen idee, maar ik, ik leef van de wind' 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 50