1944, verplicht werken voor de Weermacht Uit de notities van F.M.J. Amsing (Alkmaarseweg): 'Met man, paard en wagen betonpalen gereden te Den Hel der. (5 juli); 'Met paard en wagen naar Bergen geweest.' (19 en 29 augustus); 'Gevorderd: de 7-jarige merrie én de luchtbandwagen. Per kas ontvangen voor paard Dora met tuig: fl. 1.510,-. Voor de de wagen: fl. 500.' (31 augustus). Rinus Amsing. Paarden op hol 'Eerst hoorde ik het gedender van paar denhoeven op de weg. Toen ik opkeek zag ik een wagen met twee paarden ervoor richting onze boerderij komen. In volle galop. De menner zat als verstijfd op de bok. Ik rende naar de oprit en op dat moment gebeurde het. Het paard linksvoor wilde linksaf, het erf op. Het paard rechtsvoor stoof, op hol geslagen, blind rechtdoor. Door het plotselinge afremmen van het paard linksvoor kwam het achtereind van de wagen omhoog. Het paard werd omver getrokken, kreeg de wagen half over zich heen. Het rech- terpaard rukte zich los van riemen en leidsels. Het dier kwam tientallen meters verderop tot stilstand. Schade: een totaal opgestroopte duim bij de bestuurder, schaafwonden bij het linker paard, ver nield tuigage. Een heftige gebeurtenis die nog redelijk goed afliep.' Pier Montsma. Gele voor de wagen stond en mijn vader moest wat wegbrengen naar het dorp, dan mochten mijn zusje en ik soms mee. 'Aarom' was het commando voor linksaf; en 'Hutom' voor rechtsaf. Tijdens de oorlog gingen we met paard en wagen met alle kinderen en onderwijzers van de Wieringermeerschool naar Winkel, mijn vader was de menner. Met een paard en wagen, volgeladen met huisraad en beddengoed zijn we op 17 april 1945 de polder ontvlucht. Later werkte vader voor Bruins aan de Molenweg, eerst nog met paarden, maar dat werd al gauw minder.' G. Groot - Meijer. Niet over de stap jagen 'Ploegen deden we met een paard voor een diepploeg met één ploegschaar. Elke voor was 35 cm breed. Gekleed in een oliejas en met laarzen aan liep ik herfst en winter wekenlang, alle werkdagen, met paard en ploeg de 800 meter kavellengte af. Het paard moest het zware werk doen, je moest hem niet "over de stap ja gen".' Geert Koekoek (1921). 'Zonder paarden geen poëzie' Binnen halen van erwten(?)-stro (foto fam. Van Oosten) Ype Viersen achter de ploeg (ca 1942) 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 48