'Zonder paarden geen poëzie' Historisch Genootschap Wieringermeer Anita Blijdorp Duizenden werkpaarden hebben tot begin jaren zestig hun steentje bijgedragen aan een florerende land- en tuinbouw in de Wieringermeer. Na onze oproep in Kroniek 74 ontvingen we een aantal verhalen en afbeeldingen over het werken met paarden. We schet sen eerst in het kort de historie. In 1933 kreeg de Wieringermeerdirectie meermalen deze vraag: waarom zo veel brandstof slurpende buitenlandse trekkers gebruiken terwijl paarden, haver en hooi én arbeid goedkoop voorhanden waren? Het antwoord was: paarden wa ren op de toen nog slappe grond niet te gebruiken. Niet alleen bij de ontginning maar ook daarna nog op vele percelen en, vooral in het natte seizoen, was het gevaar voor wegzakken te groot om paarden in te zetten. Zodoende waren in de eerste jaren dure rupstrekkers in ge bruik, regelmatig ook 'voor het transport van belachelijk lichte vrachten, zodat het leek op een olifant voor een kinder wagen' (citaat van ir. F.P. Mesu). Arbeid was in de crisisjaren goedkoop en ruim voorhanden. Bij de Cultuurmaatschap pij waren 700 tot 800 mannen in vaste dienst, het aantal in de werkverschaffing varieerde van 573 tot 1200. Maar werkpaarden waren wel degelijk van belang. In 1933 was circa 700 ha grasland en een respectabel aantal bun ders klaver en luzerne ingezaaid: voer voor de aanwezige koeien en de ongeveer Hermien 200 werkpaarden van de Cultuurmaat schappij. De pachters en hun paarden die vanaf 1935 in de polder arriveerden, profiteerden al gauw van een nieuwe uitvinding uit 1932: de luchtband, toegepast op tractor én boerenwagen. De luchtband was een zegen voor mens en paard! Gebrekkig transport was het eerste kwart van de twintigste eeuw oorzaak van vele mislukkingen in de landbouw. De Wieringermeerdirectie organiseerde op 21 april 1933 proeven met verschillende wagentypen en concludeerde dat 'de luchtband in het landbouwbedrijf van groote betekenis zal worden'. De eerste paarden komen in de polder aan He i en veulen Hirondelle Meijer (1944) 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 46