Paardenkracht in de tuinbouw paard gewoon onmisbaar! Werken met paardenkracht lag voor de hand: hij was ermee bekend en het was betaalbaar. In die eerste jaren verbouwde mijn vader rode en witte kool, aardappelen, worte len en rode bieten. Alles ging naar de veiling in Medemblik. Verder tarwe, haver, gipskruid en in 1944 ook tabak. Al onze achtereenvolgende paarden droegen de naam Nellie. De paarden waren regelmatig drachtig, de veulens waren voor de verkoop, een welkome bijverdienste. Toen in april 1945 de dijk werd opge blazen, ik was zowat een jaar, kon ons gezin met paard en wagen vol met spullen en kinderen naar Opperdoes het water ontvluchten. Ons onderdak was de schuur van Opa en Oma Zwaan. Mijn ouders wilden na de eerste rit nog een keer terug de polder in, gingen ook op weg, maar bij Medemblik stond zoveel water dat ze dat niet aangedurfd hebben. En het paard was ook nog hoog drachtig, er was geen andere keuze dan omdraaien en terug naar Opperdoes. Voorjaar 1946 kon er weer geteeld worden, we gingen wonen in een nood woning. Voor het vee - bij ons: een paar koeien en een paard - maakten vader Zwaan met buurman Jan Brugman van strobalen een noodstal voor gezamen lijk gebruik. Bij Addens aan de Oos- terterpweg stond nog een kapschuur overeind, daar konden wat materialen opgeslagen worden. Ook hier werd met strobalen de schuur dichtgemaakt. Zo rond mijn tiende jaar mocht ik re gelmatig lopend met het paard naar de hoefsmid voor nieuwe hoefijzers: Jan van den Bovenkamp aan de Havenweg in Wieringerwerf Zuid. Zo ging ik op een dag met onze kreupele merrie naar Bovenkamp vanwege rotstraal, een ontsteking onder de hoef. Nellie vond de behandeling in de travalje natuurlijk niet fijn. Ze kon vanwege de pijn flink slaan. Bovenkamp had daar een truc voor: hij trok een zeil onder de buik en hees Nellie omhoog. Met de benen los van de grond kon ze niet meer slaan. De remedie bestond uit schoonmaken van de ontstoken plek, tussen de hoef en het ijzer werd een plaatje gezet zodat er geen vuil meer bij kon. De wond kon zo genezen en dichtgroeien. Een paar weken later werd het plaatje verwijderd. Precies weet ik het niet meer maar rond mijn twaalfde jaar kreeg Nellie onderweg naar huis een hartstilstand en viel op de grond. Meteen werd David Willig, de noodslachter uit Slootdorp, gebeld. Het zou heel goed kunnen dat op woensdag in de Wieringermeerbode een advertentie stond van Willig: zaterdag vlees te koop. Daar kon het Vader Zwaan en de 5-jarige Jan, 1949 ^:w|iP3SI 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 44