Paardenkracht in de tuinbouw Historisch Genootschap Wieringermeer Verhaal: Jan Zwaan. Bewerking: Anita Blijdorp Tussen 1941 en 1983 bestierde familie Zwaan het kleinste tuinbouwbedrijf van de Wieringermeer. Johannes Zwaan was zeer waarschijnlijk de laatste tuinder die tot 1964 alléén met een paard al het grond- en transportwerk deed. Zoon Jan Zwaan duikt in zijn herinneringen. Onze ouders waren Johannes Zwaan (1909 - 1981) en Johanna Jacoba Visser (1908 - 1981) en ons gezin telde vijf kinderen. Ons bedrijf was gelegen net onder Wieringerwerf, bij sluis 5 aan de Medemblikkerweg. Nu bekend als het industriegebied tussen de A7 en de N240. In 1983 zijn we gestopt met het bedrijf, de gebou wen zijn door Domeinen verkocht aan Co en Janke Verhulst - Postma. Gerard Hage van de Oosterterpweg kreeg het land er bij. In 1996 zijn de gebouwen gesloopt. Mijn ouders trouwden in 1932, in Opperdoes, daar hadden zij een tuinbouwbedrijf. Op perdoes was toen een vaargebied, voor al het grondwerk gingen paard en ploeg en andere werktuigen in de schuit naar de akkers: Twis- kerdijk, Gouwe(sloot), Kabelen en Zuiderwal. Ook de kolen, bieten, aardappels en wortels moesten per schuit naar het dorp vervoerd worden. Om vervolgens, weer met de hand, in de schuur opgeslagen te worden. Voor de bijverdienste werkte Zwaan senior tijdens de crisisjaren soms als 'loonploeger': met paard en ploeg van de eigenaar ploegde mijn vader de akkers. Rond 1937 kwam de mogelijkheid voor tuin ders uit West-Friesland om los land te huren in de Wieringermeer. Ook gemeente Opper does huurde land van Domeinen. De nieuwe poldergrond bracht enig soelaas in de overvolle tuinbouwgebieden waar te weinig vruchtwis seling een probleem vormde voor de bodem vruchtbaarheid. Om los land te kunnen huren moest men beschikken over een teeltvergun ning. Mijn vader kon iets meer dan twee hec tare huren aan de Oudelanderweg, in de buurt van het bedrijf van J.R. Muller (kavel D68, 69), voor een pachtprijs van 65 gulden per half jaar per ha. Te voldoen aan de gemeenteontvanger van Opperdoes. Voor het ploegen, eggen en transport van de oogst werd soms een paard gehuurd bij Muller. Domeinen ging in 1939 over tot het uitgeven van pachtcontracten voor tuinbouwbedrijven. Mijn vader had een teeltvergunning, hij was bekend met het telen van tuinbouw- én akkerbouwgewas sen. Allemaal vereisten om in aanmerking te ko men. In 1941 was het zover, onze ouders kregen een pachtcontract voor het kleinste tuinbouwbe drijf in de polder: aan de Medemblikkerweg kavel K1.1. De grond, het erf en het huis waren samen 7,73,60 hectare groot. Mijn vader had kennis van houtbewerking, wat hem goed van pas kwam, maar verder gold ook volgens Zwaan senior het bekende gezegde: 'Met een knijptang en ijzer draad kan iedereen boeren'. 1942 was zijn eerste teeltjaar en een paard was de eerste aankoop. Als trekkracht was een

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 43