Ingebracht en uitgelicht Het Fries van de fam. Dam Historisch Genootschap Wieringermeer Marieke Roos Ditmaal halen we een wel heel bijzonder ingebracht geschenk naar voren. Een geschenk vol symboliek. Zo te zien gaat het om een stuk houtsnijwerk. Maar dit fries (want dat is het) vormde in het verleden de bovenkant van een grote schouw. Maar laten we beginnen bij het begin. In 1942 kwam de familie Dam vanuit Hippoly- tushoef naar Wieringerwerf. Op Wieringen heb' ben ze niet zo lang gewoond. Het was de eerste woonplaats voor mijnheer en mevrouw Dam na hun huwelijk. Beiden woonden daarvoor in Noordoost-Friesland. Mevrouw Dam exploiteerde in Wieringerwerf een drogisterij en mijnheer Dam was veehan delaar. Net als iedereen werden ook zij zwaar getroffen door de onderwaterzetting. Na ruim twee jaar betrokken ze een noodwinkel aan de Fazantstraat. Het duurde tot de beginjaren 50 dat in de Terpstraat de definitieve winkel, genaamd 'De Klaproos', weer was opgebouwd. Een nieuw begin. Bij de inrichting van het huis kreeg het echtpaar Dam het idee 'iets' te laten maken wat als herinnering aan de onderwater zetting en hun behoud kon dienen. Dat werd gevonden in de vorm van een grote schouw vol van symboliek. Wie goed naar het fries kijkt ziet een symmetri sche afbeelding met aan weerszijden grote bo men. Links ligt een stapeltje ongeschaafd hout, bouwmateriaal voor de ark van Noach, die zich achter de bomen verschuilt. Daarna loopt er een jongen die een kalf met zich meevoert. Dit kalf staat niet symbool voor het geredde vee, maar wordt naar het altaar in het midden geleid. Daar bevindt Noach zich met zijn familie. Het altaar bestaat hier uit een brandstapel, daar zal het kalf geofferd worden. (Genesis 8: 20: 'En Noach 24ste jaargang 2016/3, nummer 75

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2016 | | pagina 28